W środku drewno i beton. W sercu Nowego Jorku zbudują nowy, elegancki wieżowiec

Nowojorski Manhattan jest już mocno naszpikowany wieżowcami. Wolnych działek jest niewiele, a na kupno tych, które jeszcze istnieją mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. Do tej grupy należy firma deweloperska Ian Schrager, która chce w centrum Manhattanu postawić 28-piętrowy wieżowiec.

W pracach nad projektem budynku wzięli udział: szwajcarska firma Herzog & de Meuron oraz londyński projektant John Pawson. Nowy wieżowiec nazywa się 215 Chrystie. W środku powstaną luksusowe przestrzenie hotelowe i apartamenty. Studio Herzog &  de Meuron, zaproponowało konstrukcję z surowego betonu, który tworzy zarazem ramę elewacji. Takie rozwiązanie pozwoliło do minimum ograniczyć liczbę potrzebnych we wnętrzu kolumn.

Hotel dysponować będzie 37 pokojami. Znajdą się one w dolnej części budynku. Wyżej powstanie 11 apartamentów typu penthouse z ekskluzywnymi wnętrzami zaprojektowanymi przez Johna Pawsona. Jak będą wyglądały? Projektant zaproponował, aby ściany obłożone zostały drewnem w kolorze orzechu, podłogi drewnem dębowym, a łazienki ozdobione elementami kamienia i betonu.

Obiekt będzie wyróżniał się wspomnianą już wcześniej elewacją. Zastosowana konstrukcja pozwoli mocno przeszklić budynek na całej wysokości, co pozwoli wprowadzić do wnętrz dużą ilość naturalnego światła, a samym mieszkańcom zagwarantuje panoramiczny widok na Nowy Jork.

Architekt powiedział, że jego celem było stworzenie budynku, który “staje się jak miasto w mieście”. W budynku znajdzie się także ogród, oddzielony od ulicy gęstą zielenią, która da mieszkańcom oraz gościom hotelowym poczucie prywatności oraz możliwość obcowania z naturą w samym sercu tego wielomilionowego miasta.

215 Chrystie zostanie otwarty w 2016 roku. (ms)