Jego wnętrze zaprojektowała Anna Rybacka z pracowni head made. Apartament ma 85 m kw. i znajduje się w budynku Browaru Arcyksiążęcego rodziny Habsburgów przy ulicy Zbożowej w Krakowie. Eleganckie mieszkanie ma oddawać charakter okolicy.
W apartamencie nie zachowały się żadne historyczne elementy. Mimo to projektantka chciała tchnąć w przestrzeń dawnego ducha. Atutem przestrzeni jest jego wysokość (aż 4 m!) oraz stolarka okienna odtworzona na wzór autentycznych starych okien w budynku.
Pierwszym etapem była korekta wysokości otworów drzwiowych. Otwory o typowej wysokości wyglądały karykaturalnie w wysokim na 4 m wnętrzu. Zapadła decyzja o wstawieniu drzwi wysokich na 3,3 m . Układ pomieszczeń również wymagał pewnych korekt. Po zmianach udało się stworzyć dodatkowe pomieszczenie dla pralni. Dwie łazienki zostały przeprojektowane. Wejście do jednej z łazienek zostało przeniesione na ścianę korytarza po to, aby mieć do dyspozycji całą ścianę na zabudowę meblową w strefie wejścia. Z kolei w sypialni należało stworzyć miejsce na pojemną garderobę. Z uwagi na kształt pomieszczenia oraz rozmieszczenie okien i drzwi nie wchodziło w grę postawienie żadnej ściany działowej. Strefa garderoby została wydzielona poprzez ustawienie łóżka i wykorzystanie wysokiego na 3,3m zagłówka jako przegrody za którą zostały usytuowane szafy.
Po konsultacjach z inwestorem ustalono gamę kolorystyczną. Zdecydowano o ograniczeniu do beżu i złamanej bieli z akcentami grafitu i złota. Powściągliwość kolorystyczna zachęcała do zestawienia różnych materiałów i faktur. Stąd też zastosowanie tapet o różnych teksturach i mebli z wykończeniem z drewnianej plecionki i różnych tkanin tapicerskich.
Największą przestrzenią jest część dzienna. Składa się z aneksu kuchennego, części wypoczynkowej oraz stołu jadalnego. Widoczny od wejścia aneks kuchenny z wyspą zapraszają do środka. Wysoka na 3,3 m zabudowa meblowa składa się z dwóch części: mebli z blatem roboczym oraz wysokiej zabudowy. Meble z blatem roboczym to połączenie szafek z frontami płycinowymi z blatem z kwarcytu oraz szafek wiszących z frontami z lustra antycznego. Wszystkie te elementy scala konsekwencja kolorystyczna. Wysoka zabudowa, która miała być tylko tłem, została ukryta za prostymi frontami w odcieniu identycznym jak ściany. Wspomniana już wolnostojąca wyspa eksponuje front z kamienia naturalnego. Kamień ten zastosowano też na blatach.
W przestrzeń salonu dobrze wpasowały się komoda i konsola Valley Eichholtz z frontami z plecionki wykonanej z obłogu dębowego oraz z wykończeniami z metalu. Zgodnie z założeniami dyscypliny kolorystycznej również pozostałe meble – sofa, stół i krzesła – są w delikatnej beżowej tonacji. Subtelne odcienie tapicerek sofy, krzeseł i siedziska w strefie wejścia dopełniają tkaniny zasłon okalających okno. Akcentem w aranżacji pokoju dziennego jest obraz Sylwii Wenskiej z cyklu „Szare Ogrody” pod tytułem „Karnawał w Wenecji”. Szarości i czernie obrazu połączone z beżem i plamami złota korespondują z lustrem antycznym frontów kuchennych. Obraz został oprawiony w subtelną ramę wykonaną specjalnie w tonacji obrazu. Motyw ptaków nieprzypadkowo pojawił się na obrazie – we wnętrzu pokoju dziennego przestrzeń nad stołem zagospodarowuje lampa Perch Moooi – ulubiony model Inwestorki – tłumaczy autorka projektu.
Oaza ciszy i spokoju to oczywiście sypialnia. Główną rolę gra tutaj łóżko z wysokim tapicerowanym zagłówkiem, za którym ukryto szafy. Szafy stanowią jakby drugi plan w tym wnętrzu. Wyposażenie garderoby i sypialni dopełnia toaletka z lustrem osadzonym na kamiennej podstawie, wykonanej specjalnie na potrzeby tego projektu. Tekstylia w postaci zasłon i tapicerki zagłówka budują klimat tego pomieszczenia.
Eleganckie mieszkanie dysponuje też gabinetem do pracy. Pomieszczenie wyposażono w lekkie biurko o zaokrąglonych narożnikach, sofę z funkcją spania i szafę o zaokrąglonych bokach. Ciekawostką przestrzeni jest mural ARTE Sculptura Rovine.
Nieco ciemniejsze są łazienki. Pierwsza z wanną wyróżnia się wyszukaną tapetą oraz ciemnym sufitem. na ciemnym tle wyróżniają się jasne ściany wykończone w pasie dolnym spiekiem o delikatnym rysunku kamienia. Druga łazienka ma prysznic. Posadzkę tutaj zdobi klasyczna mozaika. Architektka postawiła na kontrast ciemnych i jasnych fragmentów ścian z armaturą w kolorze ciepłego złota.
_
O pracowni:
Pracownia projektowa head made założona w 2011 przez Annę Rybacką, absolwentkę wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wcześniej działającą w ramach Studio Projektowania Architektury Wnętrz i Mebli „bez atu”. Na koncie pracowni jest szereg realizacji wnętrz użyteczności publicznej oraz prywatnych. W projektowaniu łączy tradycyjne technologie i obiekty z elementami współczesnymi. Ceni indywidualizm wnętrz osiągnięty przez umiejętne wkomponowanie obiektów sztuki. Szczególnie cieszą ją projekty w budynkach z potencjałem historycznym, które dają możliwość niekonwencjonalnych aranżacji. Eleganckie mieszkanie w Krakowie jest jednym z przykładów podejścia do projektowania pracowni.
projekt: head made Anna Rybacka
zdjęcia: ONI studio
Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Apartament | Kraków | whiteMAD na Instagramie