Elektrownia Powiśle

Elektrownia Powiśle. Nad projektem przebudowy architekci pracowali 12 lat

Elektrownia Powiśle ma bogatą historię. Ceglana zabudowa powstała w 1904 roku. Produkowano tu energię elektryczną, dzięki której oświetlano warszawskie ulice. Obiekt przez dziesiątki lat nie był remontowany. Dopiero jego ostatnia przebudowa sprawiła, że gmach odzyskał blask i jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców.

Atrakcyjna lokalizacja Elektrowni wynika z tego, że przemysłowy obiekt musiał mieć dostęp do wody (Wisła) oraz leżeć blisko Śródmieścia. W okresie II wojny światowej elektrownia została poważnie uszkodzona. Jej odbudowa rozpoczęła się w 1945 roku i od tamtego czasu była tylko sporadycznie remontowana.

Rewolucja rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy kompleks elektrowni został odnowiony i przebudowany według projektu architektów z pracowni APA Wojciechowski. Projektanci chcieli tu stworzyć miejsce, które mogą odwiedzić wszyscy, którzy cenią kontakt z zabytkową tkanką i oryginalnym założeniem urbanistycznym – układ oryginalnych zabudowań pozostał bez zmian. Ogromnym plusem jest zabytkowa konstrukcja kotłowni z nitowanej stali, którą udało się uratować. Budowa Elektrowni Powiśle jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy architektami, wykonawcami i konserwatorem zabytków, który czuwał nad całością prac. W sumie od rozpoczęcia prac projektowych do oddania użytkownikom budynku minęło 12 lat.

W efekcie prac powstała tu unikalna przestrzeń handlowa ze sklepami, restauracjami i punktami usługowymi. Rozbudowana jest też strefa gastronomiczna, która umożliwia spędzanie wolnego czasu nie tylko wewnątrz budynków. W Elektrowni Powiśle powstała też przestrzeń mieszkalna i hotelowa. Architekci dbali o zachowanie oryginalnego wyglądu kompleksu, dlatego na przykład w dużych kominach ukryto nowoczesne instalacje takie jak czerpnie i wyrzutnie powietrza.

Ciekawostek jest więcej. Cegły z rozbiórki budynków na warszawskiej Pradze dostały nowe życie i odrestaurowane trafiły do nowej Elektrowni. Cegły pozyskano z wyburzenia starej piekarni wybudowanej na Pradze w latach 80. XIX. oraz budynku mieszkalnego z 1934 roku. Fani historii zwrócą uwagę na odnowione industrialne lampy, przełączniki, stalowe balustrady, urządzenia i meble. Część starych elementów zdobi wnętrza sklepów.


Architekci zadbali tu o każdy detal. Uwagę zwraca szklana elewacja od północy, która przysłania historyczną suwnicę. Tajemnicza niebieska budka przed laty skrywała maszynownię szybu, używanego do transportowania węgla. Teraz odnowiona stanowi punkt orientacyjny. Ciekawa jest także tablica rozdzielcza z napisem “PAŁAC”, która kiedyś wykorzystywana była do obsługi zasilania Pałacu Kultury i Nauki. Tablica rozdzielcza została odnowiona i dziś zdobi strefę gastronomiczną Elektrowni.

Nowo projektowane budynki nie tylko odtwarzają gabaryty historycznych, ale też – poprzez przebicia i podcienia – mają te otwarcia podkreślać. Przeprowadziliśmy liczne analizy, by charakterystyczna bryła dawnej kotłowni z niebieską budką na szczycie była dobrze widoczna z różnych perspektyw, zarówno dla pieszych, jak i kierowców – mówił Marcin Grzelewski, współautor projektu.

Elektrownia Powiśle niedawno otrzymała I nagrodę w VII edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Gratulujemy!

Czytaj też: Cegła | Ciekawostki | Moda | Projektant | Biżuteria | whiteMAD na Instagramie

źródło: Elektrownia Powiśle