“Elementarz” z ekologią w tle. Świetna praca licencjacka studentki łódzkiego ASP.

Nazywam się Klaudia Siedlecka. Urodziłam się w Warszawie a obecnie mieszkam w Łodzi, gdzie studiuję Wzornictwo przemysłowe na kierunku projektowanie produktu i komunikacji wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Na co dzień zajmuję się fotografią oraz grafiką. Swoją przygodę z projektowaniem rozwijałam współpracując z firmą „Pan tu nie stał”, w wakacje 2018 roku odbyłam praktyki studenckie pod okiem świetnego, współczesnego grafika Bartka Bojarczuka. W trakcie mojej współpracy zaprojektowałam kilka projektów, które weszły do produkcji w PTNS. W ostatnim czasie skupiam się na projektach fotograficznych, miałam okazję pokazać je na swoim debiutanckim wernisażu, który odbył się w Foto Cafe 102 w Łodzi. 

Podczas pracy nad dyplomem zainteresował mnie temat ekologii oraz to co w tym temacie dzieje się obecnie na świecie. Zaczynając prace nad dyplomem uznałam, że najważniejszą i najbardziej możliwą zmianą, którą możemy wprowadzić jest edukacja dzieci, już od najmłodszych lat. Dlatego postanowiłam skupić się na najmłodszych, to od nich w największym stopniu zależy jak będzie wyglądać nasza planeta.„Elementarz” to projekt publikacji książkowej dla dzieci i młodzieży. Książka jest projektem scalającym różne publikacje edukacyjne takie jak abecadło, słownik, encyklopedia oraz elementarz. Jest to publikacja mająca na celu rozwój świadomości ekologicznej w naszym społeczeństwie, kładąc nacisk na edukację dzieci już od najmłodszych lat. Publikacja zawiera w sobie czynnik nauki alfabetu dla najmłodszych, ciekawostki i pojęcia związane z ekologią dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także definicje pojęć związanych ze środowiskiem, które z pewnością przydadzą się podczas nauki w szkole. W sprawnej i przyjemnej nauce mają pomóc literki alfabetu w których zilustrowane jest dane zagadnienie dotyczące świata przyrody oraz ekologii.

Do wykonania publikacji użyłam ekologicznego papieru Remake – wykonany z domieszką odpadów skór, oraz papieru Crush wykonanego częściowo z owoców. Książka jest ekologiczna także pod względem czasu przydatności, dostosowana jest dla najmłodszych oraz dla starszych odbiorców.

tekst: Klaudia Siedlecka
źródło: materiał prasowy