Elewacja to ogólne określenie na ostatnią warstwę zewnętrznej ściany budynku. Pełni ona ważne funkcje. Dekoruje i dopełnia styl architektoniczny domu i ogrodu, a przede wszystkich chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Do najpopularniejszych sposobów wykończenia elewacji należy tynkowanie. W tym artykule przyjrzymy się rodzajom tynków, metodom ich kładzenia. Poruszymy też temat malowania otynkowanej elewacji i jej konserwacji. Zachęcamy do lektury.
Tynk na elewacje a ocieplenie budynku
Tynkowanie elewacji ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Tynki są relatywnie tanie i łatwo w nakładaniu. Tynkować można każdy rodzaj ścian, niezależnie od wybranej metody ocieplenia budynku.
Kluczem do sukcesu, czyli zyskania trwałej, estetycznej i odpornej na czynniki zewnętrzne elewacji, jest dobór odpowiedniego tynku. Dla przykładu tynki mineralne, silikatowe, silikonowe oraz hydrofilowe mają parametry odpowiednie dla termoizolacji z wełny mineralnej. Na ocieplenie ze styropianu częściej nakłada się tynki akrylowe.
Uwaga! Tynk akrylowy ma parametry nieodpowiednie dla wełny.
Chcesz wiedzieć, jak ocieplić dom styropianem krok po kroku? Przejdź do poradnika OBI >>
Jaki tynk na elewację wybrać?

Czy wiesz, że wybór tynku wpływa na to, ile wysiłku będzie w przyszłości kosztować utrzymanie elewacji w dobrym stanie? W wyborze tynku na elewację kieruj się położeniem budynku. Dom położony przy ruchliwej ulicy narażony jest na zanieczyszczenia, na które najodporniejszy jest tynk silikonowy. Nie wchłania zabrudzeń z powietrza, a przy tym jest zdolny oczyścić się podczas opadów deszczu.
Tynki silikatowy i hydrofilowe polecane są do stosowania na budynkach położonych blisko zbiorników wodnych lub w pobliżu terenów zielonych, które wpływają na podwyższoną wilgotność, a także na ścianach położonych od strony północnej. Tynki te mają odporność na skażenia mikrobiologiczne i nie zbierają zielonych osadów.
Tynk mineralny jest najtańszym tynkiem zewnętrznym na rynku. Do jego zalet zaliczymy wytrzymałość oraz uniwersalność – nadaje się do krycia wełny i styropianu. Z biegiem czasu na jego powierzchni występują przebarwienia, które należy pomalować, aby podtrzymać atrakcyjny wygląd elewacji.
Tynki szlachetne (kamyczkowy, mozaikowy) to najefektowniejszy sposób na wykończenie elewacji. Stosuje się je na całym budynku lub dekorując wybrane elementy – obrzeża drzwi, okien oraz narożniki. Poza walorami dekoracyjnymi, tynki szlachetne są łatwe do utrzymania w czystości i nie tracą koloru przez długi czas. Są też odporne na warunki atmosferyczne.
Tynki dzielimy jeszcze pod względem faktury, która może gładka, drapana lub chropowata (tzw. baranek). Do budynków mocniej narażonych na zabrudzenia z uwagi na ich położenie poleca się wybór tynku typu baranek, ponieważ jest łatwiejszy w czyszczeniu.
Przejdź do poradnika OBI i dowiedz się więcej o tynkach na elewację domu >>
Jak myć elewację domu?

Niezależnie od tego, jak odporny na zabrudzenia tynk wybierzesz, elewacja z czasem będzie wymagała odrobiny troski – oczyszczenia oraz ewentualnego odświeżenia koloru lub totalną zmianę wyglądu domu z zewnątrz.
Do najważniejszych czynności konserwacyjnych elewacji należy przegląd jej stanu. Sprawdzaj przynajmniej raz w roku, po zimie, czy nie wystąpiły na jej powierzchni pęknięcia i ubytki. Jeśli elewacja jest w dobrym stanie, czas ją umyć. Najlepiej i najłatwiej za pomocą myjki ciśnieniowej oraz specjalistycznego preparatu do mycia tynku.
Przejdź do kompendium wiedzy o myciu elewacji domu: https://www.obi.pl/porady-i-inspiracje/mieszkac/sciany-podlogi-sufity/mycie-elewacji >>
Rokroczne czyszczenie myjką i stosowanie preparatów ochronnych najczęściej wystarczy i zapobiega rozwojowi pleśni. Jeśli jednak na budynku pojawiły się większe skupiska grzybów, usuń je mechanicznie, aplikując środek biobójczego za pomocą szczotki ryżowej na wysięgniku.
Jeśli zauważysz pęknięcia czy ubytki tynku na elewacji, zaniechaj mycia pod ciśnieniem. Czyszczenie przeprowadź mechanicznie i uzupełnij ubytki masą naprawczą.
Jak i czym malować tynk na elewacji domu?

Większość gotowych mas tynkowych jest dostępna w wielu kolorach do wyboru. Dzięki temu można zapomnieć o malowaniu elewacji na wiele lat, do momentu aż wygląd elewacji się nie znudzi, kolor przyblaknie, wystąpią przebarwienia lub tynk będzie wymagał naprawy.
Wyjątek stanowią tynki mineralne, które należy malować, nawet jeśli są barwione. Farba na tynku mineralnym stanowi dodatkową barierę ochronną przed zanieczyszczeniem oraz wykwitami solnymi. Pozwala też wyrównać nierówności w kolorze masy tynkowej. Przed malowaniem należy pokryć elewację preparatem gruntującym.
Malowanie tynku na starszej elewacji należy zawsze poprzedzić sprawdzeniem uszkodzeń. Starą, odchodzącą farbę trzeba usunąć. Ubytki uzupełnić należy tą samą zaprawą, którą pokryta była elewacja.
Przed malowaniem starej elewacji, należy ją umyć i pokryć odpowiednim preparatem ochronnym. Następnym krokiem będzie gruntowanie. Grunt zmniejsza chłonność podłoża, dzięki czemu farba lepiej kryje, co oszczędza jej zużycie.
Do malowania elewacji warto wybrać słoneczny dzień. Farbę można nakładać wałkiem, pędzlem lub – w przypadku większej powierzchni – pistoletem natryskowym.
Jaką farbę do elewacji wybrać?
Przede wszystkim zastanów się nad kolorem. Czy będzie pasował do otoczenia i dobrze współgrał ze stylem architektonicznym budynku oraz ogrodem. Jeśli zależy Ci na ekstrawagancji, postaw na wyraziste elementy elewacji, zamiast całą pokrywać krzykliwym kolorem.
Kolor to nie koniec. Farbę do elewacji należy dostosować do rodzaju tynku. Aby zrobić to dobrze, skorzystaj z poniższej ściągawki.
Jakie farby pasują do danego rodzaju tynku?
- Tynk akrylowy – farba akrylowa.
- Tynk mineralny – farba akrylowa, silikonową lub siloksanowa.
- Tynk silikonowy – fabra silikonowa.
- Tynk siloksanowy – farba siloksanowa.
Dobór odpowiedniej farby zwiększy szansę, że elewacja pozostanie w doskonałym stanie przez dłuży czas.
O tym, jak wybrać farbę do zabezpieczenia elewacji domu, przeczytasz w poradniku OBI >>
ARTYKUŁ SPONSOROWANY