ELISA STROZYK – DREWNO W INNYM WYDANIU

Elisa Strozyk to młoda projektantka z Niemiec która zasłynęła z łączenia drobnych kawałków drewna o różnym kształcie i kolorze z delikatnym materiałem podobnym do papieru. Artystka uzyskała w ten sposób niesamowity i unikalny rodzaj tkaniny. Projektantka do tej pory tworzyła drewniane dywany, narzuty i obrusy. Teraz pracuje nad linią drewnianych ubrań.

W projektowaniu drewniane dodatki stosowane są często by wizualnie ocieplić wnętrze.  Elisa poszła jednak o krok dalej i postanowiła przekształcić ten twardy materiał w coś zupełnie nowego. Przez kilka miesięcy eksperymentowała z różnymi rodzajami drewna i stopniowo udoskonalała swój pomysł. Po długich i dokładnych badaniach zrozumiała, że nie wszystkie rodzaje drewna można stosować przy produkcji ubrań. Najchętniej wykorzystuje drewno wiśni i klonu, drewno takie jak dąb jest z kolei zbyt kruche i łamliwe.

Jak powstaje drewniany materiał? Najpierw małe kawałki forniru są cięte przy użyciu lasera, następnie przyklejone zostają do cienkiej warstwy materiału. Wykorzystane przez Strozyk końcowe elementy mają około 6 mm grubości i są bardzo elastyczne – jest to nader ważne przy imitacji tekstyliów. Uzyskane tkaniny dzięki swoim właściwościom wykorzystać można do produkcji koców, ubrań, dywanów i lamp. Ta właśnie różnorodność wykorzystania, sprawia że Elisa pracuje już z drewnianymi elementami około dwóch lat i jak podkreśla – to dopiero początek! (ms)

 

zdjęcia dzięki uprzejmości projektantki