Enklawa Polany w Kościelisku. Powstała w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Enklawa Polany w Kościelisku to zespół budynków wypoczynkowych zlokalizowanych w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego, nieopodal wejścia do Doliny Kościeliskiej. Z pochylonej w kierunku południowym działki rozpościera się widok na panoramę Tatr z dominującym na pierwszym planie Giewontem. 

Lokalizacja inwestycji stała się w naturalny sposób inspiracją dla architektury oraz rozwiązań funkcjonalno – przestrzennych. Osiem budynków wypoczynkowych zaprojektowano w układzie rozproszonym, charakterystycznym dla zabudowy wiejskiej. Całość łączy sieć ścieżek o miękkich kształtach, ich charakter oraz nawierzchnie nawiązują do górskich szlaków. 

Indywidualnie zaprojektowane elementy małej architektury wraz z miejscami rekreacji i odpoczynku, brak ogrodzeń, naturalnie kształtowana zieleń tworzą przestrzeń sprzyjającą spędzaniu czasu w otoczeniu natury. Zespół trzykondygnacyjnych obiektów mieści łącznie 72 apartamenty o powierzchni od 24,5 m2 do 130 m2. Każdy niezależny apartament wyposażony jest w kuchnię z jadalnią, sypialnię, łazienkę oraz salon. Celem inwestorów, poza wysokiej jakości walorami estetycznymi  i materiałowymi, było stworzenie miejsca przystosowanego do bezobsługowego funkcjonowania. 

Projekt został oparty o zasady zrównoważonego rozwoju. Zastosowano rozwiązania ograniczające zużycie energii oraz emisje zanieczyszczeń w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.  W projekcie zastosowano panele fotowoltaiczne wspomagające ogrzewanie, gruntowe pompy ciepła oraz system powtórnego wykorzystanie wody deszczowej. Budynki swoją formą odwołują się do tradycyjnej architektury podhalańskiej, nadając jej nowoczesnego wymiaru poprzez prostą formę, zastosowanie wysokiej jakości lokalnych materiałów i wykonanie z dużą dbałością o detal. 


Bryły obiektów zostały uproszczone poprzez domknięcie okapów w ścianach szczytowych, dzięki czemu dachy sprawiają wrażenie osobnej kubatury unoszącej się nad parterami budynków. Wysunięte na głębokość okapów drewniane tarasy tworzą z kubaturą dachu jedną formę. Ściany pokryte tynkiem w odcieniu ciepłej bieli korespondują z drewnianymi elementami elewacji, takimi jak: balustrady, ramy ścian szczytowych, stolarka okienna i drzwiowa czy podbitki okapów. 

Na elewacjach domów pojawiły się dekoracyjne, stylizowane formy z desek modrzewiowych nawiązujące do tych występujących na ścianach stodół i domów drewnianych. Dachy kryte blachodachówką w kolorze czarnym imitującą gonty, kamienne podmurówki z łamanego piaskowca odcinają partery. Budynki wpisują się w kontekst otoczenia, a duże przeszklenia kadrują najpiękniejsze widoki. Jak wam się podoba Enklawa Polany? 

Nazwa realizacji: Enklawa Polany
Adres:  
Kościelisko, ul. Chotarz-Bór 14
Autorzy: INDO Architekci / Marcin Mikos, Jacek Michalik
Współpraca autorskaWojciech Miętka, Kinga Wojtanowska
Architektura krajobrazu: BOOM studio
Konstrukcja: GALISTRA
Generalny wykonawca: N.O.W.I.
Inwestor: Orzeł Kościelisko
Powierzchnia terenu: ok. 1,7 ha
Powierzchnia zabudowy: 1749 m2
Powierzchnia użytkowa: 3587 m2
Powierzchnia całkowita: 3628 m2
Kubatura: 9775 m3
Liczba apartamentów: 72
Powierzchnia apartamentów: od 24,5 m2 do 130 m2
Projekt: 2018
Realizacja: 2022

O pracowni: 
INDO Architekci  –  “zespół najlepszych specjalistów w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami. Każde zadanie wykonujemy przy maksymalnym zaangażowaniu, zapewniając naszym klientom profesjonalizm i kreatywność. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, oferując rozwiązania najbardziej odpowiadające potrzebom inwestora. Kluczową dla nas kwestią jest stosunek jakości i funkcji do kosztów. Jesteśmy w stanie wykorzystać maksymalnie możliwości obszaru inwestycyjnego, w którym jest realizowana inwestycja. Zdobyte przez nas doświadczenie w poruszaniu się po procedurach administracyjnych to gwarancja terminowej realizacji zadań oraz rzetelnego podejścia. Specjalizujemy się w realizacjach projektów biurowych i hotelowych. Oferujemy współpracę zarówno na etapie projektu, jak i realizacji inwestycji, dlatego jesteśmy w stanie kompleksowo obsługiwać zlecenia naszych klientów. Podejmiemy się każdego zadania, nawet najbardziej wymagającego, ponieważ cechuje nas pasja i chęć sprostania oczekiwaniom naszych klientów.” – czytamy na stronie INDO Architekci (https://indo.pl)

źródło: INDO Architekci (https://indo.pl) / zdjęcia: Bartek Pawlikowski (www.facebook.com/pawlikowski.media, www.instagram.com/pawlikowski.media)

Czytaj też: Domek letniskowy | Architektura w Polsce | Drewno | whiteMAD na Instagramie  | Styl skandynawski 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły