Estetyczna Interpretacja Miasta. Niezwykły fotograficzny album Mateusza Szeligi

Estetyczna Interpretacja Miasta to alternatywny przewodnik po Wrocławiu. Jego autorem jest Mateusz Szeliga, który pod pretekstem odkrywania neonów i logotypów w przestrzeni miejskiej, zabiera nas w podróż po historii architektury miasta.

Album wypełniają fotografie, które Mateusz Szeliga wykonał spontanicznie korzystając z aparatu WIDE 300, które zestawił tworząc publikację w formie alternatywnego fanzinu (rodzaj nieprofesjonalnego czasopisma tworzonego przez miłośników jakiegoś tematu – przyp. red.). W ten niestandardowy sposób opowiada o kształtowaniu się nowoczesnego społeczeństwa. Autor szuka odpowiedzi na rozczarowanie ponowoczesnością w harmonii architektury modernizmu, którą dziś odkrywamy jako nową klasykę.

Neony i logotypy są nieodłączną częścią miejsc, dla których zostały zaprojektowane. W publikacji neony i logotypy zostają rozłożone na czynniki pierwsze w poszukiwaniu ich formy.

Stajemy się częścią swoistej wstecznej inżynierii projektów graficznych, która pozwala cofnąć się do czasów wybitnych architektów XX wieku, tworzących współczesne oblicze Wrocławia. Ręcznie pisane historie starają się wyciągnąć uniwersalne wnioski z tego co miejscowe. Z każdą kolejną stroną czujemy się zaproszeni do poszukiwania kluczy do rzeczywistości, która nagle wydaje nam się warta odkrycia – czytamy w informacji o albumie.

Estetyczna Interpretacja Miasta


Teksty, które można znaleźć w albumie zostały opracowane przez Szymona Wachala i Justynę Bekieszczuk. W projekcie wykorzystano grafikę Martyny Duszyńskiej, którą można zobaczyć w części poświęconej ZOO (Wesoły Lew Nieformalny Symbol Miasta). Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym albumu Estetyczna Interpretacja Miasta.

Więcej o Mateuszu Szelidze pisaliśmy w 10. numerze magazynu whiteMAD. Mateusz jest autorem analogowego zdjęcia, które opublikowaliśmy na okładce numeru. Egzemplarz magazynu możecie znaleźć na stronie naszego sklepu TUTAJ.

Czytaj też: Ciekawostki | Fotografia | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

źródło: Mateusz Szeliga