Estrada Poznańska stawia na ekologię i inicjuje proekologiczne akcje

Estrada Poznańska odpowiada za organizację kulturalnych akcji na terenie całego Poznania. W swojej działalności wdrażają proekologiczne rozwiązania, począwszy od papieru z recyklingu po warsztaty z mieszkańcami. Zobaczcie, co ostatnio udało im się zrobić.

Estrada Poznańska aktywnie działa na serwisach podcastowych. Audycje można znaleźć na stronie internetowej TUTAJ oraz w popularnych serwisach typu Spotify. Nowością jest podcast “Zielone rozmowy. O ekologii, zaangażowaniu i chwastach”. Aby skutecznie chronić przyrodę i zwierzęta potrzeba, poza akcjami sprzątania świata czy recyklingiem, dotrzeć do samych źródeł kryzysu ekologicznego, a szerzej społecznego i systemowego oraz dokonywać tam zmian. Sylwia Czubała oraz jej rozmówcy opowiadają o różnych formach proekologicznych inicjatyw, niehierarchicznych modelach współpracy, pomocy wzajemnej, kręgach kobiet, zielarstwie, aktywizmie i animacji lokalnej, działaniach antydyskryminacyjnych oraz walce z wyzyskiem tak natury, jak i człowieka w różnych odsłonach i skalach. Rozmawiają w odniesieniu do własnych doświadczeń, praktyki terenowej, z perspektywy działaczy, animatorów, aktywistów.

Premiera pierwszego odcinka odbyła się 12 września. Jego tytuł to Ekologia źródeł. Sylwia Czubała rozmawiała z Anką Gruszką, współtwórczynią duetu Dziewczyny w Naturze o ekologii głębokiej i ekofeminizmie oraz źródłach obecnego kryzysu ekologicznego. Dziewczyny przyjrzały się oddolnym kobiecym praktykom, stymulującym “powrót do natury”, ziołom, roślinom i ich symbolicznemu oraz społecznemu kontekstowi.

Kolejną proekologiczną akcją było Lato z Estradą 2020: Kultura w klimacie. To już IV edycja Lata z Estradą, wydarzenia, które organizowane jest na terenie całego Poznania. Akcja dociera do dzielnic, w których brakuje ośrodków kultury. Tematem przewodnim Lata z Estradą była idea ochrony klimatu i dbania o środowisko naturalne. W programie znalazły się wydarzenia adresowane do różnych grup wiekowych odbiorców. Były to między innymi warsztaty artystyczne, spektakle teatralne, koncerty oraz plenerowe projekcje filmowe.

Przy okazji projektu powstały: broszura “Ty też możesz uratować planetę” autorstwa Arety Szpury i gra planszowa Lata z Estradą: Kultura w klimacie.

Estrada Poznańska wspólnie z aktywistką Aretą Szpurą stworzyła ekologiczny przewodnik online. W przewodniku jest mnóstwo informacji dotyczących tego, w jaki sposób można przyczynić się do zmiany i od czego właściwie trzeba zacząć, aby być eko? Areta Szpura w przystępny sposób tłumaczy takie zagadnienia, jak efekt cieplarniany czy zero waste. Broszurę zilustrował Tomasz Pieńczak. Broszurę możecie pobrać bezpłatnie klikając TUTAJ.

Z kolei gra planszowa Lata z Estradą: Kultura w klimacie powstała, by spędzać wspólnie czas w większym gronie. Ilustracje do gry przygotował Tomasz Pieńczak. Gadżet stworzono z materiałów ekologicznych, a zasady gry są odmianą znanego memory. Gra składa się z 40 kart, a czas rozgrywki zajmuje około 15 minut. Gra Lato z Estradą posiada certyfikat FSC, który potwierdza, że przy jej produkcji wykorzystano surowce przy jednoczesnym zachowaniu żywotności lasów oraz ich bogactw biologicznych. Grę można kupić w Kinie Muza oraz w Punkcie Informacji Turystycznej na Starym Rynku. Jej cena to 30 zł.

To nie koniec propozycji. Estrada Poznańska przygotowała też książeczki dla dzieci, które dostępne są online. Pierwsza książkowa pozycja – “Kulturalny Stary Rynek dla dzieci” przygotowana została przez 10 twórców. Nad książką pracowali: laureatka Paszportu Polityki Dominika Słowik, Justyna Drzewicka, Grzegorz Gajek, Ewa Karwan-Jastrzębska, Eliza Piotrowska, Malina Prześluga, Kuba Wojtaszczyk, Katarzyna Smoczyńska, Tomasz Pieńczak i Patrycjusz Tomaszewski.



Na 110 stronach wypełnionych frajdą znajdują się m.in. związane ze Starym Rynkiem opowiadania, wierszyki, zabawy, rebusy oraz naklejki. Książeczka zawiera także częściowo pokolorowane ilustracje. Czytelnicy mogą wykorzystać naklejki i ozdobić książkę w swoim stylu. Publikację otrzymali wszyscy uczestnicy familijnych spektakli Teatru Fuzja odbywających się w ramach Kulturalnego Starego Rynku. Książkę można pobrać na stronie TUTAJ. Książeczkę Kulturalny Stary Rynek Dla Dzieci wydrukowano na papierze Munken Lynx Rough, którego produkcja zużywa m.in. 3-krotnie mniej wody i wykorzystuje naturalne żywice.

Druga publikacja do czytania to “Adaś Kluska i nowa cywilizacja, czyli bajka, w której występuje 10 trudnych słów na A i jedno łatwe” autorstwa Justyny Bednarek. Książka ma czytelnikom pomóc oswoić się z trudnymi wyrazami na literę A. Ilustracje do publikacji przygotowała Kasia Smoczyńska, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ilustratorka mody i graficzka. Książeczkę można pobrać TUTAJ.

Kolejna książka to “Zwierzyniec”, która wydana została z okazji kolejnego sezonu cyklu Dzieciaków na Piętrze. W publikacji czytelnicy znajdą wierszyki i zadania oraz ilustracje Darii Solak. Książkę można pobrać TUTAJ.



Warto też zwrócić uwagę na zeszłoroczne akcje Estrady Poznańskiej, które cieszą oczy do dziś! Przykładem są “TOTEMY”.  W 2019 roku na Przystani Sztuki w Poznaniu stanęło 6 rzeźb-totemów autorstwa Alicji Białej i Iwo Borkowicza. Wizualizują one skalę zniszczenia i biodegradacji naszej planety. Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję Białą w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Tworzą trójwymiarowy obraz o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Formy olbrzymich totemów w jaskrawych kolorach zwracają na siebie uwagę nie tylko przez wzgląd na estetykę —  mają zachęcać i prowokować przechodniów do interakcji. Wystawę zorganizowali: Estrada Poznańska, VOX Artis i Zachęta. Więcej o akcji “TOTEMY” pisaliśmy w tym artykule.

W 2019 r. zorganizowano też akcję “Dej mnie te dżinsy”, w ramach której zachęcali mieszkańców Poznania do wietrzenia szaf. Z przyniesionych ubrań uszyto gadżety na Noc Muzeów. Estradzie Poznańskiej życzymy więcej proekologicznych i kulturalnych akcji w przyszłości!

Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Kultura | Wydarzenia

źródło: Estrada Poznańska