Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage coraz bliżej!

Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage zbudowane zostanie w Toruniu. Projekt obiektu przygotowali architekci z pracowni Baumschlager Eberle Lustenau. Obecnie trwa wybór wykonawcy, który zbuduje studio filmowe.

To będzie największy obiekt kulturalny w Toruniu i jedna z największych takich inwestycji w Polsce. Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage zbudowane zostanie w centrum miasta i ma szansę stać się jednym z najważniejszych punktów na architektonicznej mapie Torunia.

Kompleks składa się z kilku budynków, pomiędzy którymi zbudowany zostanie publiczny plac z charakterystyczną złotą żabą. Zróżnicowana wysokość zaproponowanych obiektów nie przesłoni krajobrazu Starego Miasta, a ich punktowe przeszklone przewyższenia staną się punktami widokowymi do obserwacji historycznego centrum.

ECFC składa się z brył, których ostre kształty przywodzą na myśl rozrzucone głazy. Każdy ma nieco odmienny kształt i będzie pełnić inną funkcję. W sumie kompleks będzie się składać z: centrum festiwalowego, przestrzeni targowej, galerii sztuki, domu kina, centrum edukacji, studia filmowego i garażu podziemnego.

Na początku marca ruszyła procedura wyboru wykonawcy studia filmowego będącego elementem ECFC. Postępowanie prowadzone będzie w formule dialogu konkurencyjnego, który stosuje się w przypadku projektów szczególnie złożonych i innowacyjnych. Zainteresowane firmy mają czas do 3 kwietnia, aby złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Budynek studia filmowego będzie mieć dziewięć kondygnacji, z czego dwie podziemne, w których powstanie magazyn. Jego długość to 54 metry, a szerokość na poziomie parteru 21 metrów. W najwyższym punkcie studio filmowe będzie mieć 25 metrów wysokości.


Sercem studia będzie hala zdjęciowa o wielkości 500 m kw., i wysokości 15 metrów a w niej ultranowoczesny ekran ledowy umożliwiający tworzenie materiałów filmowych w technologii „mixed reality” wykorzystywanej w najnowszych produkcjach studiów filmowych na świecie. Ostrość obrazu, stanowiącego tło nagrywanych ujęć w połączeniu z zaaranżowanym niewielkim fragmentem scenografii pozwolą na niewielkiej przestrzeni tworzyć najbardziej efektowne sceny filmowe.

Obok hali zdjęciowej wyposażonej w reżyserkę, garderoby, charakteryzatornie i pomieszczenia techniczne w budynku studia znajdą się m.in. bogato wyposażone montażownie, przestrzenie do postprodukcji materiałów filmowych, studia nagrań dźwiękowych, studia efektów specjalnych oraz sale kolaudacyjne. W obiekcie znajdzie się również niewielka restauracja, pomieszczenia biurowe i apartamenty z widokiem na toruńską starówkę dla gości korzystających ze studia. W elewacji zewnętrznej budynku rozmieszczone zostaną diody ledowe, które stworzą ekran zewnętrzny o dużej rozdzielczości. Prace budowlane związane z realizacją inwestycji rozpoczną się w drugiej połowie tego roku i potrwają co najmniej 12 miesięcy.

źródło: Europejskie Centrum Filmowe Cameraimage

Czytaj też: Toruń | Kultura | Sztuka | Ciekawostki | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły