13.12.2015 Ewa Kuryłowicz fot. Maciej Zienkiewicz

Ewa Kuryłowicz laureatką Honorowej Nagrody SARP 2021

Tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody SARP, uznaną za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną, została warszawska architektka Ewa Kuryłowicz. Kapituła doceniła projektantkę m.in. za przepełnioną empatią twórczość architektoniczną i wielowymiarową społeczną aktywność.

Kapituła tegorocznej edycji Honorowej Nagrody SARP składająca się z laureatów lat ubiegłych: Romualda Loeglera, Ryszarda Jurkowskiego, Andrzeja Bulandy, Zbigniewa Maćkowa oraz Prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego wyróżniła prof. Ewę Kuryłowicz za „twórcze osiągnięcia w architekturze przepełnione empatią dla użytkowników, działalność dydaktyczną wspierającą pokolenia młodych architektów, wielowymiarową społeczną aktywność oraz głos w dyskusji środowiskowej o architekturze dzisiejszej”.

– Bardzo dziękuję za tę niezwykle prestiżową nagrodę, którą traktuję jako wyraz uznania dla kobiet architektek – mówi prof. Ewa Kuryłowicz. Odgrywamy na scenie architektonicznej wiele ról i wszystkie z nich są emanacją naszego kobiecego punktu widzenia, który wraz z męskim daje potencjał współtworzenia harmonijnego świata. W architekturze widoczne jest to w sposób szczególnie ważny i istotny dla wszystkich. Wyróżnienie to pokazuje, że nie ma możliwości cofnięcia procesu pełnoprawnego udziału kobiet w życiu publicznym, jako samodzielnych i wolnych w każdym aspekcie członkiń nowoczesnego społeczeństwa – dodaje Ewa Kuryłowicz.

Prof. Ewa Kuryłowicz jest nie tylko czynną architektką, ale też profesorem w Zakładzie Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, recenzentką wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorką ponad 150 dyplomów magisterskich inżynierskich, z których ponad 10 otrzymało nagrody krajowe i uczelniane. Należy też do prekursorów nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach. W latach 2005-2008 była ekspertką ACE ds. projektowania uniwersalnego, w latach 1996-2012 konsultantką UW ds. projektowania uniwersalnego. W 2013 roku powołała do życia Fundację im. Stefana Kuryłowicza, która co roku organizuje cieszący się dużą renomą program stypendialny TEORIA i PRAKTYKA.

Honorowa Nagroda SARP to wyraz najwyższego uznania środowiska architektów dla twórczości architektonicznej i postawy społecznej. Wyróżnienie jest przyznawane od 1966 przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i uznawane jest za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną.

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2021, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznej laureatki, odbędzie się w dniu 10 grudnia 2021 r., w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, przy ul. Foksal 2.

Czytaj też: Wydarzenia  | Kuryłowicz | Architekt | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Ewa Kuryłowicz

fot. Maciej Zienkiewicz, źródło: materiały prasowe