Fabryka mebli w Andrychowie w nieco innym wydaniu. Znajdą się w niej biura i przestrzeń wystawiennicza

W Andrychowie powstaje nowy budynek fabryki mebli, który wyglądem całkowicie odbiega od skojarzeń z tego typu obiektami. Wizytówką tego miejsca ma być nowoczesna przestrzeń biurowa z przeszkloną ekspozycją, gdzie będą prezentowane meble produkowane właśnie w tym miejscu. Została zaprojektowana także w sposób energooszczędny.

Na działce o powierzchni 1,5 hektara powstaje budynek, który ma służyć przede wszystkim produkcji mebli tapicerowanych. Frontowa jej część bardziej przywodzi jednak na myśl miejskie biurowce i budynki korporacji. Znajdzie się tu również miejsce na prezentowanie najnowszych modeli mebli produkowanych przez firmę Optisofa. 


– Fasada została wykonana z przypominającej drewno wełny skalnej, co nadaje obiektowi nie tylko elegancji, ale też dużej trwałości. Ciemnoszara forma prostej architektury przemysłowej z wycięciem w niej wnętrza przypominającego drewniane elementy dała bardzo ciekawy wizualnie efekt – mówi Krzysztof Strama z pracowni Susuł&Strama Architekci, która nie tylko przygotowała projekt architektoniczny, ale również odpowiada za proces budowlany. Tym co będzie wyróżniać to miejsce to także energooszczędność fasady. – Zaprojektowaliśmy ją w taki sposób, aby zminimalizować koszty chłodzenia i „przegrzewania się” elewacji frontowej. Specjalny podcień oraz odpowiednio ustawione żaluzje nie ograniczają widoczności z wystawy i na wystawę, a chronią szklaną fasadę przed letnim słońcem. Z kolei zimą, gdy słońce przesuwa się znacznie niżej po horyzoncie, promienie słoneczne są wykorzystywane do podniesienia temperatury wewnątrz – dodaje Strama.

Tak jak w przypadku innych tego typu obiektów, dookoła powstaną też drogi i place manewrowe oraz parkingi. Do zakładu, który ma zamiar produkować niemal 30 tys. mebli rocznie, będą dostarczane surowce, w tym pianki i tkaniny tapicerskie. Sam budynek będzie jednym z pierwszych obiektów wchodzących w skład Andrychowskiej Strefy Ekonomicznej. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie niemal 7 tys. m kw., a budowa ma zakończyć się latem przyszłego roku.

Fabryka mebli w Andrychowie:

Tekst: Tomasz Kobylański

wizualizacje: Susuł &Strama Architekci 

Zoabcz również: Architektura | Architekt | Meble