Fabryka pokryta tysiącami roślin. Jest ładna i ekologiczna!

Fabryka pokryta tysiącami roślin to idealny dowód na to, że obiekty przemysłowe nie muszą szpecić krajobrazu. Architektom z pracowni G8A Architecture we współpracy z Rollimarchini Architekten stworzyli ekonomiczną, estetyczną i co równie ważne ekologiczną fabrykę dla firmy Jakob Factory, która zajmuje się obróbką stali. 

Fabryka pokryta tysiącami roślin powstała 50 kilometrów od miejscowości Ho Chi Minh w Wietnamie. To, co najbardziej wyróżnia ten obiekt, to fakt, że inwestorowi zależało na stworzenie budynku, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale jednocześnie estetyczny i przyjazny zarówno dla środowiska, jak i pracujących w nim ludzi. Inwestor, którym jest Jakob Factory – producent stalowych linek – zaprosił do współpracy architektów z pracowni G8A Architecture, którzy we współpracy z Rollimarchini Architekten zaproponowali pokrycie fasady tysiącami egzotycznych roślin. 


Architekci postanowili nawiązać do tradycyjnej tropikalnej architektury tego regionu. Projekt zakładał stworzenie podwieszanej konstrukcji wspartej na dwuwarstwowej sieci ze stalowej linki, co ma być nawiązaniem do produktów tworzonych w Jakob Factory. Powstała w ten sposób porowata fasada pełni funkcję podłoża dla egzotycznych roślin. 

W rezultacie powstał budynek z nietypową fasadą, która ma nie tylko zdobić budynek. Zielona fasada przyjmuje również takie funkcje jak ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, a co z tym idzie pozwala na ekonomiczną i ekologiczną regulację ciepła w budynku. Fasada odgrywa również rolę naturalnego filtra powietrza oraz deszczy, bowiem rośliny pochłaniają zanieczyszczenia i pyły pochodzące z fabryki. Rośliny za sprawą odparowywania wody są również w stanie obniżyć temperaturę w pobliży fabryki. Kolejnym ciekawym aspektem jest fakt, że zastąpienie standardowej fasady z blachy pozwoliło na redukcję zużycia materiałów budowlanych, co przyczyniło się do ograniczenia śladu węglowego w trakcie budowy.

Architekci projektując obiekt nie pominęli również zieleni w częściach wspólnych. W dziedzińcu wytyczonym przez budynki fabryczne powstał niewielki park z zielenią, w którym pracownicy mogą spędzać przerwy lub zjeść posiłek.

Czytaj też: Architektura | Ekologia | Zieleń | Rośliny | Elewacja | Biurowiec

źródło: designboom.com