Fabryka przy Sienkiewicza 61A w Łodzi zostanie wyremontowana

Fabryka przy Sienkiewicza 61A to spory, poindustrialny kompleksu budynków, które już niedługo mają odzyskać blask. Trzy firmy złożyły oferty na remont fabryki przy ul. Sienkiewicza 61A. Teraz miasto musi wybrać najkorzystniejszą.

Fabryka przy Sienkiewicza 61A

Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61A, do której wchodzi się z pasażu Schillera, nie przypomina większości łódzkich fabryk – jej elewacja nie jest ceglana, ale otynkowana. Zmieni się to jednak dzięki remontowi. Wykonawca ma przywrócić jej oryginalny kształt, a wnętrza zamienić w lokale użytkowe i biura. Na parterze zostanie wybita nowa brama, przez którą poprowadzi pasaż w stronę ulic Nawrot i Piotrkowskiej

20 października Zarząd Inwestycji Miejskich otworzył oferty złożone do przetargu na remont gmachu. Najtańsza opiewa na 86 mln zł, a najdroższa – na 102 mln zł. To kwoty przekraczające szacunki. Przed miastem teraz analiza dokumentów i podjęcie decyzji o ewentualnym zwiększeniu budżetu inwestycji.

– Trzy pofabryczne budynki przy ul. Sienkiewicza 61A i 63 zostaną odnowione i przebudowane. Podniesiemy poddasze, dzięki temu zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Powierzchnie biurowe znajdą się na piętrach I-IV, natomiast na IV i V – 5 lokali użytkowych, w tym gastronomiczne. Na zewnątrz dobudowanego budynku stworzone będą zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na V kondygnacji i tarasem widokowym. Dzięki przebiciu w parterze powstanie nowa uliczka, która połączy ul. Nawrot z Placem Komuny Paryskiej i Piotrkowską. Prace budowlane rozpoczną się przed wakacjami, a całość inwestycji zakończymy w 2023 r. – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zabytkowe budynki przy Sienkiewicza 61A zostaną poddane gruntownej przebudowie – od piwnic po dachy. Wymienimy w nich stolarkę okienną i drzwiową, położymy nowe instalacje, wzmocnimy i wymienimy stropy. Fabryka będzie miała nowy dach i odrestaurowane elewacje. W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Zachowana zostanie zabytkowa wartość budynków, zarówno na elewacji, jak i wnętrz budynków.

Budynki będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem budynku Sienkiewicza 63. Dzięki wyburzeniu fragmentu parteru powstanie uliczka łącząca ul. Nawrot z ul. Tuwima.

Na parterze wydzielona zostanie przestrzeń do zabawy dla dzieci, która poprzez wejście od strony Piotrkowskiej 118 połączy się z mini ogródkiem o takiej samej funkcji.

Nowa uliczka w Centrum Łodzi

Z projektem przebudowy Skweru Wiedźmina ściśle związana jest nowa ulica od placu Komuny Paryskiej do ul. Nawrot. Będzie ona miała szerokość od 5 do 7 m oraz 2 pasy ruchu. Wraz z nią powstaną nowe miejsca parkingowe w zatokach usytuowanych prostopadle do jezdni oraz zatoka dla autokarów. Droga będzie oświetlona, a kamienice przy ul. Piotrkowskiej 118 oraz pofabryczny budynek przy ul. Sienkiewicza 61A będą iluminowane. Zainstalowanych zostanie 60 stojaków rowerowych i 38 ławek. Wprowadzona będzie również zieleń w postaci nowych drzew, krzewów, bylin, pnączy i trawników, przy zachowaniu drzew istniejących. Prace budowlane rozpoczną się w II kwartale 2021 r. Koniec inwestycji zaplanowany jest na 2023 r. Realizowana jest ona w ramach programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi – Projekt 5. Wartość prac to 1,34 mln. zł.

źródło: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl 

Czytaj też: Zabytek | Metamorfoza | Renowacja | Łódź | Historia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły