Fabryka Przyszłości pod Lublinem / Unism

Fabryka Przyszłości pod Lublinem. Zaprojektowali ją architekci z Warszawy!

Fabryka Przyszłości pod Lublinem, bo tak mówią o swoim najnowszym projekcie architekci z warszawskiej pracowni Unism (www.unism.eu), powstanie dla firmy EcoPet, która specjalizuje się w produkcji opakowań na żywność. Ten projekt zachwyca zarówno swoją funkcjonalnością, ale także udowadnia, że fabryki nie muszą szpecić krajobrazu, a wręcz go uzupełniać i wzbogacać, tworząc przy tym nowe miejsca pracy i generować rozwój regionu, bez nadmiernej ingerencji w otoczenie, czy środowisko.

Częściowo ukryta po ziemią fabryka firmy EcoPet, produkującej opakowania na żywność, będzie zlokalizowana w niewielkiej wsi w pobliżu Lublina i ma stać się wzorem dla dużych inwestycji, powstających w krajobrazie wiejskim. Usytuowany na wąskiej, pokrytej wąwozami działce sześciometrową różnicą wysokości, budynek jest zorganizowany na dwóch poziomach poprzez swój zielony dach wtapia się w wiejski krajobraz.

Poziom parteru będzie miał układ liniowy i zawierać będzie trzy główne strefy magazyn surowców, linię produkcyjną oraz magazyn wyrobów gotowych. Na otwartym dla gości i pracowników, górnym poziomie fabryki znajdzie się centrum dla zwiedzających, zaplecze konferencyjne oraz centrum badawcze poświęcone postępom w dziedzinie opakowań ekologicznych, a także odpowiednie miejsca pracy dla pracowników biurowych. Górny poziom fabryki będzie również wyposażony w okna biegnące od podłogi do sufitu, dzięki czemu kierownicy biura będą mogli nadzorować cały proces produkcyjny z góry.

“Sinusoidalna przestrzeń lobby stanowiąca serce projektu zostanie zwieńczona dużym, okrągłym świetlikiem, doświetlającym centralną ekspozycję geologiczną. Wokół ekspozycji zaaranżowana zostanie poczekalnia, której znajdzie się również kawiarnia dla gości fabryki.” – tłumaczy Konrad Weka, założyciel pracowni Unism

 

Opracowany we współpracy z firmą Arup projekt wprowadza automatyzację linii produkcyjnej oraz wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych w magazynach w celu zwiększenia wydajności produkcji. W odróżnieniu od typowego wielkoskalowego obiektu przemysłowego, fabryka EcoPet dąży do zachowania symbiozy z naturą, wtapiając swoją formę w lokalny krajobraz. Różnica poziomów na całym terenie pozwala oddzielić cichy ciąg pieszy na polach od głośnego ruchu pojazdów za fabryką.

Plan generalny zakłada, że fabryka przyszłości pod Lublinem będzie obejmowała szerszy kampus składający się z obiektów handlowych mieszkalnych, które będą respektować typologię i skalę lokalnych wiosek. Pracownia współpracuje również samorządem w zakresie identyfikacji potencjalnych terenów pod przyszłą zabudowę oraz istniejącej infrastruktury, która wymaga remontu.

To nie jedyny przykład fabryki, czy biurowca w Polsce, które robią wrażenie. Przypominamy Wam podobne tematy, które mogą Was zainteresować: 

źródło, wizualizacje: Fabryka Przyszłości pod Lublinem / Unism / www.unism.eu

Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Biuro | Warszawa | Lublin| whiteMAD na Instagramie