Fabryka Samochodów Osobowych sprzedana
Fot. Cezary Piwowarski (Wikimedia/CC 3.0)

Fabryka Samochodów Osobowych sprzedana. Teren zmieni się w osiedle

Fabryka Samochodów Osobowych sprzedana została prywatnemu inwestorowi firmie Okam, która planuje w tym miejscu wybudować gigantyczne osiedle. Dawna duma PRL-u od lat popadała w ruinę. Czy nowy właściciel da jej nowe życie? 

Fabryka Samochodów Osobowych sprzedana została firmie Okam, której przedstawiciele choć nie zdradzają szczegółów transakcji, mówią, że jest to jedna z rekordowych inwestycji deweloperskich w historii Warszawy. Teren o powierzchni 63 hektarów ma zmienić się w osiedle, jednak jak zapowiada inwestor, osiedle ma zachować swój industrialny charakter.

“To jedna z największych tego typu transakcji na rynku nieruchomości, nie tylko w stolicy, ale i całej Polsce. W najbliższej perspektywie jednakże planujemy podjąć działania polegające na uatrakcyjnieniu tego miejsca dla obecnych i przyszłych najemców oraz zapewnieniu im możliwości kontynuacji ich działalności” – czytamy w komunikacie prasowym spółki Okam

Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie przez wiele lat była symbolem. To w tym miejscu produkowano takie samochody jak syrena, fiat, polonez, a później matiz, lanos, tico. Stąd wyjeżdżały auta, które były marzeniem tysięcy Polaków. Fabryka powstała po II wojnie światowej, chociaż jej historia sięga już dwudziestolecia międzywojennego. Gigant zatrudniający jeszcze pod koniec lat 90. ponad 20 tys. osób, od dekady nie istnieje. Wkrótce po fabryce, którą uznać można za jedną z najważniejszych w historii, zostanie jedynie wspomnienie.

NAC / szukajwarchiwach.gov.pl/

W 1996 roku Fabryka Samochodów Osobowych sprzedana została firmie Daewoo. Koreańska firma zbankrutowała kilkanaście lat później. Polską fabrykę próbowano ratować m.in. współpracą z ukraińskim AwtoZAZ. Ostatecznie jednak od dekady fabryka FSO nie funkcjonowała i w części popadała w ruinę. Deweloper zapowiada, że planuje zachować i podkreślić charakter terenu:

“Bardzo ważne dla nas jest pozostawienie charakteru tego niezwykłego miejsca tak ważnego w historii polskiej motoryzacji, dlatego inwestycja będzie prowadzona przez nas z poszanowaniem przeszłości oraz poprzedzona zostanie konsultacjami z zainteresowanymi stronami” – podkreśla w komunikacie Arie Koren, prezes Okam.

OKAM Capital od ponad 15 lat jest liderem wśród firm developerskich specjalizującym się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. W portfolio OKAM znajdują się 22 projekty w 7 miastach w Polsce, m.in. INCITY na Woli, MOKKA, VISTA i CENTRAL HOUSE na Mokotowie, ARLET HOUSE na Ochocie, ŻOLI ŻOLI na Żoliborzu, BOHEMA – Strefa Praga na Pradze Północ w Warszawie. W Katowicach firma realizuje dwie inwestycje w Dolinie Trzech Stawów: DOM W DOLINIE TRZECH STAWÓW oraz INSPIRE. W aktywach OKAM znajdują się również zabytkowe kamienice w centrum Katowic a także w Krakowie.

Co sądzicie o inwestycji?

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Osiedle | Historia | Motoryzacja | Metamorfoza

źródło: https://okam.pl