Fot. um.warszawa.pl

Fałszywy przystanek dla chorych na Alzheimera. Jedyny taki obiekt w Polsce stoi w Warszawie

W Warszawie przy al. Wilanowskiej stoi pozornie zwykły przystanek autobusowy, jakich wiele na ulicach. Jednak jego prawdziwe przeznaczenie to zatrzymywać pacjentów, którzy wraz z postępem choroby neuro-poznawczej często podejmują próby ucieczki z pobliskiego Centrum Alzheimera. Przystanek ustawiono latem 2016 roku.

W chorobie Alzheimera jednym z możliwych objawów jest popęd do ucieczki, zwany dromomanią. Pacjenci usiłują wówczas wrócić do miejsca znanego i kojarzącego się z bezpieczeństwem, a więc do domu. Skłonność ta pojawia się najczęściej w późniejszych stadiach choroby, jest jednak bardzo kłopotliwa dla opiekunów, którzy muszą powstrzymywać podopiecznych przed niespodziewanymi próbami ucieczki.

Fot. ca.waw.pl


Pomysł utworzenia fałszywego przystanku opiera się na przekonaniu o aktywności pamięci długotrwałej u chorych na Alzheimera. Choć zazwyczaj nie są oni w stanie przyswajać nowych informacji, doskonale znają oznaczenia przystanków i wiedzą, że to z nich mogą dostać się do domu. Nieprzypadkowy był więc w tym przypadku wybór oryginalnej wiaty z lat 90.

Fot. um.warszawa.pl

Zlokalizowany tuż przy wyjściu z Centrum przystanek ma być miejscem, w którym opiekunowie będą mogli w porę odnaleźć zbiegłych podopiecznych i przekonać ich do powrotu – tym bardziej, że wówczas nie będą oni nawet pamiętać, dlaczego się tam znaleźli. Pomysł, zrealizowany po raz pierwszy w 2008 roku w Benrath Senior Centre w Düsseldorfie, okazał się skutecznym sposobem na to, by oszczędzić pacjentom niebezpiecznej podróży, a opiekunom – stresujących poszukiwań.

przystanek
Fot. um.warszawa.pl

Przystanek pełni także funkcję informacyjną o działalności Centrum. W gablotach reklamowych zawisły szczegółowe informacje na temat form pomocy chorym na Alzheimera i oferty placówki.

Instalacja powstała dzięki wspólnej inicjatywie Centrum Alzheimera, Zakładu Transportu Miejskiego oraz firmy ADPOL (AMS).

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie | Miasto

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły