Famuły Poznańskiego zostaną odnowione za niemal 100 milionów!

Famuły Poznańskiego zostaną odnowione za niemal 100 milionów co sprawi, że inwestycja ma stać się największą rewitalizacją w historii Łodzi, a sama ulica Ogrodowa, przy której stoją dawne domy robotnicze, ma stać się najlepszym adresem w stolic województwa łódzkiego. Przyczyni się do tego remont famuł poznańskiego, które dziś straszą, a już niedługo mogą stać się kolejnym prestiżowym adresem w centrum Łodzi. Wyjątkowe ceglane domy, a w nich mieszkania, biura, sklepy, restauracje i hostel. Łódź szuka partnera do jednego z największych projektów rewitalizacji. 

Famuły Poznańskiego – historia

Początek rozwoju przemysłowej Łodzi, przypadł na I połowę VIV w., miasto liczyło wówczas kilkuset mieszkańców. Pod koniec stulecia miasto było już liczącą się w Europie metropolią słynącą z produkcji różnorodnych tkanin.

Jednym z najbardziej liczących się wówczas potentatów był przemysłowiec żydowskiego pochodzenia Izrael Kalmanowicz Poznański. Budowę swojego imperium rozpoczął w 1852 r. od rozbudowy odziedziczonej po ojcu dobrze prosperującej firmy. Osiedle domów wybudowane w sąsiedztwie jednej z największych łódzkich fabryk przy ul. Ogrodowej, zaczęło powstawać w 1870 r.

Mawiało się, że Famuły Poznańskiego powstawały jak grzyby po deszczu. Jako pierwszy wybudowano dom przy ul. Ogrodowej 24. Pierwotnie w kamienicy o kubaturze niemal 40 tys. m. sześć. znajdowało się ponad 180 mieszkań o niskim standardzie. Wszystkie budynki zbudowane były z cegły i ich cecha charakterystyczna to dwie lub trzy kondygnacje. Ponadto budynki miały wspólne klatki schodowe i toalety. Przeciętne mieszkanie było wielkości około 35 m² powierzchni i składało się z pokoju, kuchni i spiżarni. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i jego potrzeby związane z zatrudnieniem coraz większej liczby pracowników poskutkowały powstaniem kolejnych dwóch famuł przy adresach Ogrodowa 26 i Ogrodowa 28. ​

Projekt zakłada rewitalizację przestrzeni miejskiej wraz z historycznymi budynkami Famuł fabrykanckich  Izraela Poznańskiego, budynków powstałych w latach 1879-1896, będących jednym z nielicznych w tej części Europy zespołem domów dla pracowników fabryki, a jednym z nielicznych już zachowanych tego typu założeń architektonicznych w samej Łodzi.

Picture

Famuły Poznańskiego to trzy budynki mieszkalne, tworzące pierzeję ulicy Ogrodowej  znajdują się w unikatowym otoczeniu zrewitalizowanego kompleksu handlowo- usługowego Manufaktury, pałacu Izraela Poznańskiego, Hoteli Andels i Puro. Sąsiedztwo historycznej zabudowy starego miasta – ze Starym Rynkiem, Placem Wolności i ulicą Piotrkowską – sprawia, że są one cennym obiektem wpisanym w  kulturowo w obraz Miasta jak i ciekawym wyzwaniem estetycznym dla architektów spełniających wizje nowoczesnego miasta nie pozbawionego tradycji.

“Widzieliście kiedyś ulicę, na której wszystko jest nowe lub odnowione? Taka jest właśnie ulica Ogrodowa, której zapoczątkowała Manufaktura. Do dzisiaj udało się tu odnowić przepiękną rezydencję Poznańskich, ich przędzalnię zamienić w jeden z najbardziej rozpoznawalnych hoteli, a nawet dawny budynek klubowy i stołówki miał szczęście i został wyremontowany przez jedną z sieci dyskontów. Obok wyjątkowych zabytków pojawiły się nowe gmachy, które uzupełniły luki w zabudowie: hotel Puro, biurowiec Ogrodowa Office, a aktualnie trwa budowa Manu Park, budynku mieszkaniowego, który przywróci Ogrodowej ostatni brakujący narożnik” – wylicza Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Zespół budynków – z uwagi na położenie i charakter, tereny zielone przylegające do nieruchomości, zabytkowe otoczenie i zdecydowanie największe działki w kwartałach ulic – ma wyjątkowy potencjał inwestycyjny zarówno w obszarze mieszkaniowym jak i usługowo- biurowym.

 

Famuły Poznańskiego zostaną odnowione  – największy projekt rewitalizacji

“Wielkim finałem metamorfozy tej ulicy będzie przebudowa jej samej, która rozpocznie się w okolicach wakacji oraz jeden z największych w Łodzi projektów rewitalizacji. – Trzy domy robotnicze, które wybudował Poznański są ogromne – mają w sumie 30 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej. To mniej więcej dwa razy tyle, co domy na Księżym Młynie. To ogromny potencjał, który pozwoli zapewnić wszystko, czego potrzeba, aby to miejsce tętniło życiem: mieszkania, biura, lokale użytkowe, hostel – wszystko na wynajem i wszystko w niesamowitych wnętrzach z pofabryczną duszą. Jeśli ktoś jest bardzo przywiązany do posiadania auta, będą też parkingi wielopoziomowe, bo projekt obejmuje działki, na których można je wybudować” – zapowiada Pustelnik.

 

Łódzka Spółka Infrastrukturalna (ŁSI) wyłoniła firmę, która jako generalny wykonawca zrewitalizuje zabytkowe zabudowania fabryki Izraela Poznańskiego. W przetargu wzięły udział cztery firmy. Wartość przebudowy wahała się od 120 do nawet 500 mln zł brutto. Zwycięską ofertę złożyła firma Zab-Bud sp. z o.o. z kwotą 96,9 mln zł brutto i ponad 9-letnią gwarancją. Warto dodać, że Ogrodowa 24 będzie najbardziej ekologicznym z zabytków w Polsce. Dziedziniec nieruchomości zmieni się w zielony skwer.

“Obecnie trwają procedury uzupełnienia dokumentów przetargowych. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana, gdy tylko ŁSI otrzyma finansowanie zewnętrzne na realizację projektu, o co aktualnie zabiegamy” – mówi Tomasz Piotrowski, prezes ŁSI

Budynek przy ul. Ogrodowej 24 zostanie przebudowany na obiekt wielofunkcyjny (mixed-use). Famuły Poznańskiego zaoferują 58 w pełni wyposażonych mieszkań w najmie długoterminowym oraz 48 mieszkań w najmie krótkoterminowym. W parterach znajdzie się 17 lokali użytkowych dla lokalnych przedsiębiorców i autorskich konceptów. Na trzech kondygnacjach budynku od strony Gdańskiej powstaną biura (blisko 2 tys. mkw.). 

– Zainteresowanie tym adresem wśród potencjalnych najemców jest bardzo duże. Jak tylko wykonawca rozpocznie prace budowlane rozpoczniemy proces komercjalizacji i podpiszemy pierwsze umowy najmu – mówi odpowiedzialny za inwestycję Mariusz Łysio, dyrektor ds. strategii i rozwoju w ŁSI. 

Ogrodowa 24 ma być najbardziej ekologicznym z zabytków w Polsce. Dziedziniec nieruchomości zmieni się w zielony skwer z bogatą roślinnością między budynkami oraz na ich dachach i ścianach zewnętrznych. Ogrodowa 24 ma być obiektem ekologicznym – zaplanowano m.in. instalację fotowoltaiczną, system odzysku wody szarej (ścieki po kąpieli lub zmywaniu naczyń), zbiornik wody deszczowej, system wspomagania ogrzewania i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach. 

Projekt jest już gotowy. Jeśli niezbędne formalności przebiegną pomyślnie, prace budowlane mogą rozpocząć się na początku II kwartału 2023 r.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zapoznaj się również z artykułem o remoncie niesamowitego Pałacu Izraela Poznańskiego, o którym przeczytasz TUTAJ!

źródło: UMŁ (lodz.pl) / www.ogrodowa24.com  / Łódzka Spółka Infrastrukturalna (https://lsi.lodz.pl)

Czytaj też: Zabytek | Metamorfoza | Renowacja | Łódź | Historia |