Famuły Poznańskiego. Rusza remont domów robotniczych przy Ogrodowej w Łodzi. 

Famuły Poznańskiego mają stać się największą rewitalizacją w historii Łodzi, a sama ulica Ogrodowa w Łodzi, przy której stoją dawne domy robotnicze, ma stać się najlepszym adresem w stolic województwa łódzkiego. Przyczyni się do tego remont famuł poznańskiego, które dziś straszą, a już niedługo mogą stać się kolejnym prestiżowym adresem w centrum Łodzi. Wyjątkowe ceglane domy, a w nich mieszkania, biura, sklepy, restauracje i hostel. Łódź szuka partnera do jednego z największych projektów rewitalizacji. 

Początek rozwoju przemysłowej Łodzi, przypadł na I połowę VIV w., miasto liczyło wówczas kilkuset mieszkańców. Pod koniec stulecia miasto było już liczącą się w Europie metropolią słynącą z produkcji różnorodnych tkanin.

Jednym z najbardziej liczących się wówczas potentatów był przemysłowiec żydowskiego pochodzenia Izrael Kalmanowicz Poznański. Budowę swojego imperium rozpoczął w 1852 r. od rozbudowy odziedziczonej po ojcu dobrze prosperującej firmy. Osiedle domów wybudowane w sąsiedztwie jednej z największych łódzkich fabryk przy ul. Ogrodowej, zaczęło powstawać w 1870 r.

Mawiało się, że Famuły Poznańskiego powstawały jak grzyby po deszczu. Jako pierwszy wybudowano dom przy ul. Ogrodowej 24. Pierwotnie w kamienicy o kubaturze niemal 40 tys. m. sześć. znajdowało się ponad 180 mieszkań o niskim standardzie. Wszystkie budynki zbudowane były z cegły i ich cecha charakterystyczna to dwie lub trzy kondygnacje. Ponadto budynki miały wspólne klatki schodowe i toalety. Przeciętne mieszkanie było wielkości około 35 m² powierzchni i składało się z pokoju, kuchni i spiżarni. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i jego potrzeby związane z zatrudnieniem coraz większej liczby pracowników poskutkowały powstaniem kolejnych dwóch famuł przy adresach Ogrodowa 26 i Ogrodowa 28. ​

Projekt zakłada rewitalizację przestrzeni miejskiej wraz z historycznymi budynkami Famuł fabrykanckich  Izraela Poznańskiego, budynków powstałych w latach 1879-1896, będących jednym z nielicznych w tej części Europy zespołem domów dla pracowników fabryki, a jednym z nielicznych już zachowanych tego typu założeń architektonicznych w samej Łodzi.Picture

Famuły Poznańskiego to trzy budynki mieszkalne, tworzące pierzeję ulicy Ogrodowej  znajdują się w unikatowym otoczeniu zrewitalizowanego kompleksu handlowo- usługowego Manufaktury, pałacu Izraela Poznańskiego, Hoteli Andels i Puro. Sąsiedztwo historycznej zabudowy starego miasta – ze Starym Rynkiem, Placem Wolności i ulicą Piotrkowską – sprawia, że są one cennym obiektem wpisanym w  kulturowo w obraz Miasta jak i ciekawym wyzwaniem estetycznym dla architektów spełniających wizje nowoczesnego miasta nie pozbawionego tradycji.

“Widzieliście kiedyś ulicę, na której wszystko jest nowe lub odnowione? Taka jest właśnie ulica Ogrodowa, której zapoczątkowała Manufaktura. Do dzisiaj udało się tu odnowić przepiękną rezydencję Poznańskich, ich przędzalnię zamienić w jeden z najbardziej rozpoznawalnych hoteli, a nawet dawny budynek klubowy i stołówki miał szczęście i został wyremontowany przez jedną z sieci dyskontów. Obok wyjątkowych zabytków pojawiły się nowe gmachy, które uzupełniły luki w zabudowie: hotel Puro, biurowiec Ogrodowa Office, a aktualnie trwa budowa Manu Park, budynku mieszkaniowego, który przywróci Ogrodowej ostatni brakujący narożnik” – wylicza Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Zespół budynków – z uwagi na położenie i charakter, tereny zielone przylegające do nieruchomości, zabytkowe otoczenie i zdecydowanie największe działki w kwartałach ulic – ma wyjątkowy potencjał inwestycyjny zarówno w obszarze mieszkaniowym jak i usługowo- biurowym.

Famuły Poznańskiego. – największy projekt rewitalizacji
“Wielkim finałem metamorfozy tej ulicy będzie przebudowa jej samej, która rozpocznie się w okolicach wakacji oraz jeden z największych w Łodzi projektów rewitalizacji. – Trzy domy robotnicze, które wybudował Poznański są ogromne – mają w sumie 30 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej. To mniej więcej dwa razy tyle, co domy na Księżym Młynie. To ogromny potencjał, który pozwoli zapewnić wszystko, czego potrzeba, aby to miejsce tętniło życiem: mieszkania, biura, lokale użytkowe, hostel – wszystko na wynajem i wszystko w niesamowitych wnętrzach z pofabryczną duszą. Jeśli ktoś jest bardzo przywiązany do posiadania auta, będą też parkingi wielopoziomowe, bo projekt obejmuje działki, na których można je wybudować” – zapowiada Pustelnik.

Przetarg na PPP
“Właśnie ogłosiliśmy przetarg na wybór partnera do projektu, bo zamierzamy go zrealizować w formule PPP. Żadne inne miasto w Polsce nie podjęło się próby rewitalizacji na taką skalę z porozumieniu z prywatnym partnerem. Rozwiązanie to wydaje się idealne do takiej inwestycji: mówimy przecież o wyjątkowych zabytkach i dużej elastyczności działania. Z naszych wstępnych szacunków wynika, że powierzchnia wszystkich trzech budynków pozwoli osiągnąć ok. 20 mln zł rocznego zysku. Do 7 kwietnia czekamy na zgłoszenia zainteresowanych, a potem zaczynamy fazę negocjacji, którą mam nadzieję zakończymy jeszcze w tym roku i zaczniemy pierwsze remonty” – mówi Tomasz Piotrowski, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, lidera PPP w tym projekcie.

“Ogrodowa to kapitalna lokalizacja w Łodzi. Z famuł Poznańskiego rozciąga się widok na ceglaną przędzalnię i pałac łódzkich fabrykantów, jest rzut beretem do Manufaktury, na plac Wolności, Piotrkowską, do parku Staromiejskiego. – Wszystko, co najlepsze w zasięgu 10-minutowego spaceru. Ale to nie wszystko. Dzięki sąsiedztwu stacji Polesie na trasie tunelu średnicowego w kwadrans dotrzemy na mecz ulubionej drużyny, koncert gwiazdy, a nawet do lasu Łagiewnickiego. A jak ktoś będzie potrzebował, to w niewiele ponad godzinę do stolicy” – podkreśla Pustelnik.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zapoznaj się również z artykułem o remoncie niesamowitego Pałacu Izraela Poznańskiego, o którym przeczytasz TUTAJ!

Czytaj też: Zabytek | Metamorfoza | Renowacja | Łódź | Historia |

źródło: lodz.pl / www.ogrodowa24.com