Fat House stanął przed Belwederem. Nowoczesna rzeźba i perła baroku obok siebie.

Ogrody pałacy, zamków czy muzeów niejednokrotnie stają się domem dla wystaw sztuki współczesnej. Przykładem może być wodospad Olafur’a Elliason’a sprzed Luwru, a także nowa atrakcja Austrii, czyli otyły dom stojący przed wiedeńskim Belwederem.

Austriacki Górny Belweder to z pewnością jeden z ikonicznych obiektów. Nazywany perłą baroku pałac pochodzi z XVIII wieku i uważany jest za najpiękniejszy pałac barokowy na świecie. Otoczony ogrodami kompleks stał się na kilka tygodniu wystawą dzieł sztuki. Mieszczące się na świeżym powietrzu rzeźby w większości stanowią dorobek Erwin’a Wurm’a. Jedną z najciekawszych, a z pewnością najbardziej przykuwającą uwagę rzeźbą jest Fat House, czyli otyły dom.

Powstała w 2003 roku instalacja stanęła przed Górnym Belwederem. Przykuwa uwagę swoim z jednej strony nietypowym, a z drugiej właśnie bardzo typowym wyglądem. Rzeźba przypomina najpopularniejszy model domu, znany z europejskich przedmieści. Prostopadłościenna podstawa, skośny dach pokryty czarną dachówką i półmetrowy, drewniany płotek. To wyobrażenie niemal każdego z nas, gdy myslimy o tego typu architekturze. Fat House wyróżnia się jednak jedną rzeczą. Jest po prostu otyły. Fasada domu przypominająca nieco piankę do golenia ma symbolizować nadwagę, która jest najgroźniejszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku.