Park różaneczników

Feeria barw i kwiatów. Zabytkowy park różaneczników zachwyca!

Park różaneczników w Polanicy-Zdroju to niezwykły pomnik przyrody. W sumie na powierzchni niemal pół hektara można podziwiać setki barwnych rododendronów i azalii. Warto jednak się spieszyć, gdyż to ostatnie dni w tym roku, aby móc je oglądać w pełnym rozkwicie.

Rododendrony jako rośliny ozdobne pojawiały się w Anglii już XVIII wieku i rozprzestrzeniły się na całą Europę. W polanickim parku kwitną co roku pod koniec maja i w pierwszych dniach czerwca. Swoimi barwami czarują turystów i mieszkańców odwiedzających zabytkowy park zdrojowy założony ponad 100 lat temu, w 1906 roku. Już wtedy zachwycały jego artystyczne kwiatowe kompozycje. Tak jest też teraz: kilkanaście lat temu przeprowadzono jego gruntowną modernizację, dzięki której wzbogacono tereny zielone o nowe gatunki kwiatów i krzewów. Dbają o nie lokalni eksperci od zieleni. Wówczas powstały też nowe fontanny, miejsca odpoczynku, rzeźby czy punkty widokowe.


 

Różaneczniki z polanickiego parku kwitną w wielu odcieniach: od białego po fioletowy, przez różne odcienie różu i czerwieni. Przez mieszkańców nazywane są „kwiatową arystokracją”, gdyż są nie tylko piękne pod względem kolorów, ale również wysokości i rozłożystości. Ich wysokość osiąga nawet sześć metrów, a szerokość bywa znacznie większa. 

Oprócz podziwiania kolorowych i pachnących różaneczników oraz azalii, w parku na każdym kroku można zobaczyć kompozycje wykonane z innych gatunków kwiatów. Znajdują się one zwłaszcza wzdłuż głównej promenady, która prowadzi od pijalni do altany z ujęciem wód mineralnych. Warto tu odpocząć i zachwycić się soczystą zielenią przyrody wokół. Niewiele dalej znajduje się natomiast jego leśna część, która jest dobrą propozycją dla osób chcących odpocząć wśród dzikiej przyrody. 

 

W parku zadbano także nie tylko o możliwość odpoczynku na łonie natury. Dużo możliwości aktywnego spędzania czasu dają specjalne trasy spacerowe, szlaki dla rowerzystów czy miejsca do spacerów z kijkami czy uprawiania jogi. 

Na poniższych zdjęciach prezentujemy, jak pięknie prezentuje się przyroda polanickiego uzdrowiska o tej porze roku. Więcej o jego historii i współczesnym obliczu pisaliśmy w tekście „Polanica-Zdrój na weekend. Zabytkowy park dumą zielonego uzdrowiska!” dostępnym tutaj.

Tekst: Tomasz Kobylański

Zdjęcia: Tomasz Kobylański, biuro prasowe Polanicy-Zdroju

Zobacz również: Zabytek | Zieleń | Miasto | Park  | Ciekawostki | Podróże