Filharmonia w Pradze. Pracownia BIG zaprezentowała zwycięski projekt!

Filharmonia w Pradze. Pracownia BIG zaprezentowała zwycięski projekt!

Filharmonia w Pradze powstanie nad brzegiem Wełtawy – najdłuższej rzeki przepływającej przez Czechy. Zwycięski projekt stworzyli architekci z duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group (BIG). Filharmonia powstanie w dzielnicy Holešovice i otworzy nowe przestrzenie publiczne z dostępem do Wełtawy poprzez ogólnodostępne tarasy oraz park na dachu. Dzięki temu mieszkańcy Pragi będą mogli wypoczywać nad brzegiem rzeki podziwiając widok na panoramę miasta. 

Filharmonia w Pradze, której oficjalna nazwa brzmi Vltava Philharmonic Hall, została zaprojektowana tak, by nie tylko stworzyć przestrzeń dla fanów muzyki, ale także zagospodarować niewykorzystywaną dotąd działkę w centrum miasta i zwrócić ją mieszkańcom w postaci ogólnodostępnych przestrzeni. Udało się to dzięki kaskadowym tarasom, które umożliwiają podziwianie widoków na panoramę Pragi, bez konieczności wchodzenia do środka budynku. Kolejnym ciekawym zabiegiem jest fakt stworzenia publicznego parku na dachu filharmonii. Znajdą się tam strefy do wypoczynku, restauracja, kawiarnia i sklepy.

Zespół BIG projektując budynek chciał nawiązać do tradycji i historii Republiki Czeskiej. Wykorzystane w budynku drewno pochodzi Szumawy, miejscowości która znajduje się ujścia Wełtawy. Drewniane stropy przenikają z zewnątrz do wewnątrz i symbolizują otwartość budynku na otoczenie. Kolejnym nawiązaniem jest wykorzystanie szkła pochodzącego z czeskich hut.


Filharmonia w Pradze będzie nowym domem dla dwóch orkiestr Praskiej Orkiestry Symfonicznej FOK i Filharmonii Czeskiej. Muzycy będą mieli do dyspozycji trzy sceny, pomieszczenia techniczne, filię Biblioteki Miejskiej Pradze, a także centrum kreatywne oraz wspomniane wcześniej restaurację kawiarnię na dachu. Ponadto w budynku powstaną sale wykładowe i edukacyjne dedykowane studentom i specjalnym wydarzeniom edukacyjnym, a także pomieszczenia mieszkalne.

Nowy budynek filharmonii  przyczyni się do przekształcenia jednego z najważniejszych praskich nieużytków. Na jego miejscu ma powstać nowa dzielnica Bubny-Zátory, która docelowo pomieści 25 tysięcy mieszkańców i zaoferuje 11 tysięcy mieszkań. Rozpoczęcie budowy filharmoni planowane jest na 2027 rok, a zakończenie  na 2032 rok.

Zwycięski projekt został wyłoniony spośród 20 anonimowych zgłoszeń. Wśród architektów, którzy zgłosili się do międzynarodowego konkursu byli między innymi: MVRDV, Sou Fujimoto Architects, BIG, Henning Larsen Architects, Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects oraz SANAA.

O pracowni:
BIG — biuro architektoniczne założone w 2001 roku w Kopenhadze przez Bjarke Ingels and Julien De Smedt. Do innych projektów, pracowni należą również Copenhagen Harbour Baths czy Maritime Youth House. Więcej o pracowni przeczytacie tutaj: https://big.dk/

źródło: Bjarke Ingels Group / https://big.dk/ 

Czytaj też: Czechy | Praga | Drewno | Szkło  | Ciekawostki | Minimalizm