Filtrowa 69
Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Warszawa: kamienica przy Filtrowej doczekała się renowacji. Zakończono pierwszy etap prac

Budynek stojący pod adresem Filtrowa 69, którego stan techniczny przez lata pozostawiał wiele do życzenia, wreszcie doczekał się renowacji. Spółdzielnia mieszkaniowa zdecydowała się na przeprowadzenie remontu fasady. Prace przy elewacji od strony ulicy zostały właśnie zakończone, a projekt wsparło Miasto Stołeczne Warszawa, przekazując kwotę 234 000 zł.

Okazała kamienica stojąca pod adresem Filtrowa 69, zbudowana w latach 20. XX wieku, jest częścią Kolonii Lubeckiego – osiedla wzniesionego w stylu klasycystycznym z charakterystycznym mansardowym dachem, który nawiązuje do architektury francuskiej. Kompleks ten, znajdujący się na Starej Ochocie, pierwotnie powstawał z myślą o zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dla urzędników nowo odbudowującego się państwa polskiego.

Filtrowa 69 po remoncie fasady. Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Filtrowa 69


Początki osiedla sięgają roku 1924, kiedy to pierwsze tutejsze domy budowano w stylu dworkowym, nawiązującym do tradycji polskiej architektury. Jednakże, wraz z rozwojem spółdzielni mieszkaniowych na terenie Starej Ochoty, koncepcja ta szybko ustąpiła miejsca większym, kilkupiętrowym budynkom, mogącym pomieścić coraz liczniejsze rodziny.

Filtrowa 69 przed i po remoncie elewacji. Fot. Google Maps i Stołeczny Konserwator Zabytków

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasze Ognisko”, która od początku była właścicielem budynku przy ul. Filtrowej 69, powstała w 1923 roku. Osiedle obejmowało kwartał ulic Filtrowa, Lekarska, Wawelska i aleja Niepodległości (wówczas ul. Topolowa). Projektantem kolonii był architekt Roman Feliński, a przy jego realizacji współpracowali Stefan Siennicki, Stanisław Kraskowski i Józef Krupa. Choć pierwotnym założeniem Felińskiego było utrzymanie wszystkich budynków w jednolitym stylu nawiązującym do francuskiego baroku, architektura osiedla stopniowo ewoluowała. Mimo zawirowań wojennych i upływu czasu, kamienica przy ul. Filtrowej 69 zachowała swój oryginalny charakter architektoniczny. Przetrwała II wojnę światową bez większych uszkodzeń, a jej zewnętrzny wystrój pozostał niezmieniony.

Filtrowa 69
Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Długo zaniedbywany budynek wymagał pilnej interwencji. Liczne warstwy farby zaczęły się łuszczyć, a tynk miejscami odpadał odsłaniając cegły. Przeprowadzone badania stratygraficzne ujawniły, że pierwotnie kamienica była utrzymana w jasnych odcieniach, co postanowiono przywrócić. Kremowobiała elewacja, kontrastująca z ciemniejszym cokołem i łukami nad wejściem, powróciła do swojej dawnej świetności. Podczas prac naprawiono również ubytki tynku i na nowo pokryto blachą mansardowy dach na najwyższej kondygnacji.

Remont elewacji to jednak dopiero początek. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasze Ognisko” zapowiedziała, że planuje kontynuację prac renowacyjnych w kolejnych latach, aby przywrócić budynkowi pełny blask, jaki posiadał w momencie powstania.

Źródło: Stołeczny Konserwator Zabytków

Czytaj też: Renowacja | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce