wydział radia i telewizji

Oto najlepsze budynki z ceramiki w Polsce! Finał konkursu Wienerberger Brick Award 2019!

Czwarta polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award została rozstrzygnięta. Decyzją Jury Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Poza tym przyznano trzy Nagrody oraz siedem Wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych.

Wienerberger już od ponad 14 lat organizuje międzynarodowy konkurs wyróżniający obiekty, w których zastosowano materiały ceramiczne, nie ograniczając wykorzystania innych marek. Otwarta formuła pozwala na przegląd najciekawszych obiektów, zaprojektowanych przez polskich architektów a konkurs ma na celu promować polską architekturę i polskich architektów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Szanse na zwycięstwo mają innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne, do powstania których użyto materiałów ceramicznych.

Wienerberger Brick Award odbywa się w systemie biennale. Co dwa lata Jury konkursowe, w którym zasiadają architekci i krytycy architektury wybiera najlepsze realizacje polskich architektów. Nagrody w Brick Award 2019 to oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2020 roku.

Tegoroczna edycja polskiej edycji konkursu Brick Award jest rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączy się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej. W takim towarzystwie widzimy w przyszłości nasze naturalne, piękne cegły i wierzymy, że dbając o najwyższą jakość naszych produktów, poprzez konkurs troszczymy się też o jakość architektury w Polsce – mówi Monika Sikorska z firmy Wienerberger.

5 kategorii konkursowych:

Feeling at home to kategoria, która skupia się na domach jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej, małych założeniach architektury mieszkalnej zapewniających komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców. 

Kategoria Living Together zwraca uwagę na budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa, nowoczesne koncepcje mieszkaniowe. Podkreśla, że budynki nie powstają w próżni a są dobrem wspólnym nas wszystkich. 

Kategoria Working together dotyczy budynków komercyjnych, biurowych lub przemysłowych. Wyróżnia projekty, które kładą szczególny nacisk na potrzeby współczesnego człowieka – komfort, estetykę i funkcjonalność. 

Kolejna z kategorii – Sharing Public Spaces – to pole do popisu dla projektantów, którzy przełamują stereotyp budynków o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia, czy projektów infrastrukturalnych. Nagradza obiekty, które są nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale potrafią zaskoczyć niebanalną architekturą. 

Building Outside the Box, to kategoria dla najbardziej innowacyjnych koncepcji i sposobów zastosowania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki. 

Jury konkursowe tegorocznej edycji Brick Award przyznało 4 Nagrody, z których wyłoniono Grand Prix oraz 7 wyróżnień.

Tytuł Grand Prix Brick Award 2019 przyznany został projektowi Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. 

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix. Zdaniem Jury Gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego to budynek współczesny i ponadczasowy jednocześnie.


Kategoria Sharing public spaces. Jury przyznało dwie nagrody w tej kategorii.

Nagroda: Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Nagroda: Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.

Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Kategoria Feeling at Home.

Nagroda: Projekt “Dom dla W” pracowni MFRMGR Architekci.

Dom dla W

Kategoria Living together. W tej kategorii nie przyznano nagrody. Natomiast wyróżnienie zdobył Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach Zaprojektowany przez Roberta Koniecznego z pracowni KWK PROMES.

Unikato

Kategoria Working together.

Nagroda: Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu pracowni Dziewoński, Łukaszewicz architekci s.c. oraz Major Architekci.

Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK



Kategoria Building outside the box. Również tutaj Jury nie przyznało nagrody. Wyróżnienie w tej kategorii zdobył budynek warszawskiej pracowni BBGK Architekci za Ratusz Konstancin-Jeziorna. 

Ratusz Konstancin-Jeziorna

W tym roku do grona Jury zaproszenie przyjęli: architekt i urbanista Tomasz Konior; Zbigniew Maćków – architekt; Małgorzata Pilinkiewicz –architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. W Jury zasiadł także krytyk architektury Grzegorz Piątek. Przewodnictwo Jury objął architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski – laureat Honorowej Nagrody SARP, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci, której projekty były wielokrotnie nagradzane, a jeden z ostatnich – Hala Koszyki zdobyła nagrodę Brick Award 2017.