Flaga w Vancouver, 2009 r. Fot. Sam from Vancouver, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Historia flagi olimpijskiej. Ten symbol jedności i pokoju ma już ponad sto lat

Flaga olimpijska, będąca jednym z najważniejszych symboli igrzysk, jest prostokątem przedstawiającym pięć złączonych pierścieni na białym tle. Ten prosty, ale wymowny symbol został zaprojektowany przez inicjatora wskrzeszenia idei olimpijskiej, barona Pierre’a de Coubertina, w 1912 roku. Pierwszy egzemplarz flagi uszyto rok później w zakładzie krawieckim „Bon Marche” w Paryżu.

Flaga ma wymiary trzy metry długości i dwa metry szerokości. Pięć olimpijskich pierścieni, umieszczonych centralnie na białym polu, jest splecionych w dwóch rzędach: niebieski, czarny i czerwony na górze oraz żółty i zielony na dole. Kolory te symbolizują różnorodność i jedność kontynentów oraz ludzi z całego świata, gdzie poszczególne reprezentują: niebieski Europę, czarny Afrykę, żółty Azję, czerwony Ameryki, a zielony Australię i Oceanię.

Flaga w Vancouver, 2009 r. Fot. Sam from Vancouver, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Pierwsze publiczne wyeksponowanie flagi miało miejsce w 1914 roku w amfiteatrze Uniwersytetu w Paryżu, podczas uroczystości z okazji 20-lecia decyzji o wznowieniu igrzysk olimpijskich. W ramach tych uroczystości odbył się V Kongres Olimpijski, na którym oficjalnie zatwierdzono flagę, choć miała ona wówczas nieco inny wygląd oraz symbolikę. Inspiracją dla jej twórcy – barona de Coubertina – były V Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1912 roku w Sztokholmie, gdzie po raz pierwszy uczestniczyły reprezentacje państw z pięciu kontynentów. Na przestrzeni ponad stu lat pierścienie zmieniały trzykrotnie swój wygląd.

Pierwszy pięciokołowy symbol Igrzysk Olimpijskich używany w latach 1913–1986. Fot. Pumbaa80, Public domain, via Wikimedia Commons
Flaga olimpijska
Drugi pięciokołowy symbol Igrzysk Olimpijskich używany w latach 1986–2010. Fot. Pumbaa80, Public domain, via Wikimedia Commons
Obecny pięciokołowy symbol Igrzysk Olimpijskich. Fot. Pumbaa80, Public domain, via Wikimedia Commons

Flaga stanowi nieodłączny element ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich. Jest wciągana na maszt na stadionie olimpijskim podczas ceremonii otwarcia i pozostaje tam przez całe igrzyska. Po raz pierwszy została wciągnięta na maszt podczas VII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Pierwszy egzemplarz flagi znajduje się obecnie w Muzeum Olimpijskim w Lozannie. Ślubowanie olimpijskie, składane podczas ceremonii otwarcia igrzysk, również odbywa się przy udziale flagi. Sportowiec i sędzia, reprezentujący kraj organizujący igrzyska, podczas tej podniosłej chwili trzymają jej róg.

Flaga olimpijska
Zimowe Igrzyska w 2006 roku, Turyn. Fot. Bryan Allison, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Co ciekawe, motyw związany z kołami olimpijskimi znany był już w starożytności. Flaga olimpijska jest obecnie prawnie chroniona jako znak towarowy notoryjny. 41 krajów, w tym Polska, jest sygnatariuszami międzynarodowej konwencji znanej jako Traktat z Nairobi, która chroni ideę symbolizowaną przez flagę olimpijską i ściga nadużycia związane z jej wykorzystywaniem.

Flaga olimpijska
Otwarcie Zimowych Igrzysk, Soczi 2014. Fot. J. Brilman, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pierre de Coubertin, nawiązując do nowatorskich flag Brazylii i Australii oraz starożytnych symboli Japonii i Chin, stworzył symbol, który nie tylko reprezentuje igrzyska olimpijskie, ale także jest symbolem pokoju, jedności i wspólnoty międzynarodowej. Flaga olimpijska, unosząca się dumnie nad stadionami, przypomina o dążeniu do doskonałości, przyjaźni i szacunku, które są fundamentalnymi wartościami ruchu olimpijskiego.

Źródło: olimpijski.pl, natemat.pl

Czytaj też: Sport | Identyfikacja wizualna | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej