Folwark Scheiblera w Łodzi odżyje. Powstaną tu mieszkania

Inwestycja obejmuje renowację zabytkowych budynków i budowę nowej części. Folwark Scheiblera położony jest przy parku Nad Jasieniem. Inwestor planuje budowę tu nowych budynków o mieszanej funkcjonalności, których estetyka ma nawiązywać do historycznej tkanki.

Karol Scheibler nazywany był “królem bawełny”. To jeden z najbogatszych przemysłowców dawnej Łodzi. Jego dawne imperium odpowiadało za 60 proc. produkcji przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim. Do dziś przetrwały zabudowania jego fabryk. To między innymi budynki położone wzdłuż ulicy Tymienieckiego.

Prywatny inwestor planuje przekształcenie zabudowań położonych przy parku Nad Jasieniem i stworzenie tam miejsca o mieszanej funkcjonalności. W większości powstaną tam powierzchnie mieszkalne, ale planuje też stworzenie przestrzeni dla handlu i usług.

Projekt zmian przygotowali architekci z pracowni Design Lab Group. Koncepcja zakłada budowę 242 mieszkań. Każde będzie miało dostęp do miejsca parkingowego w garażu podziemnym. Budynek o wysokości 4-7 kondygnacji zaprojektowano w taki sposób, aby stworzyć wewnętrzny dziedziniec, który ma tętnić życiem.

Architekci zaproponowali regularne rozmieszczenie okien i balkonów oraz utrzymanie elewacji w kolorze naturalnej ceramiki. Dzięki temu nowa część będzie harmonijnie nawiązywać do sąsiadujących zabytkowych budowli.


Dach, z nowoczesną interpretacją dwuspadowej formy, został wykończony blachą na rąbek, malowaną w kolorze nawiązującym do naturalnej ceramiki, co jeszcze bardziej wzbogaca estetykę całego zespołu – opisują autorzy projektu.

Tak miejsce wygląda obecnie:

fot. Jacek Bogdan, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Architekci odpowiadali też za projekt renowacji zabytkowych budynków: dawnych stajni, obory oraz spichlerza. Odnowione mają stać się atrakcyjnymi miejscami do życia. Planowana jest też budowa drogi, która połączy Folwark Scheiblera z al. Śmigłego-Rydza.

Projekt: Design Lab Group

Zespół: Dawid Olszak, Maciek Taczalski, Karolina Taczalska, Bartosz Kaciupski, Mateusz Cyganek, Paulina Jaklewicz, Wiktoria Klimczak, Maciej Mądry, Sandra Ambroziak-Giełzak, Nina Olewińska, Mateusz Przybylski, Małgorzata Błażejewska, Katarzyna Dominiak, Katarzyna Komoń, Kamila Bartos

Wizualizacje: F F A R

Inwestor: Vision Development

Czytaj też: Łódź | Osiedle | Cegła | Renowacja | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły