Fontanna przy rynku Wildeckim w Poznaniu zmodernizowana.

Fontanna przy rynku Wildeckim, a dokładniej na skwerze u zbiegu ulic Wierzbięcice, 28 Czerwca 1956 r. oraz Czajczej, została zmodernizowana, naprawiona i już na wiosnę znów zacznie tryskać wodą. To nie wszystkie zmiany w tej okolicy. W ramach remontu na ul. 28 Czerwca 1956 r. zainstalowane zostaną separatory oddzielające jezdnię od torowiska na łuku w rejonie ulic Krzyżowej i Kilińskiego. 

W ubiegłym roku zakończyły się zasadnicze roboty budowlane w ramach przebudowy ul. 28 Czerwca 1956 r. na Wildzie, na odcinku pomiędzy ul. Wierzbięcice a rejonem ul. Krzyżowej i Kilińskiego. Podobnie jak przebudowana wcześniej ul. Wierzbięcice, ten fragment także zyskał zielone torowisko.

Na łuku ul. 28 Czerwca 1956 r. zdarzają się jednak sytuacje, w których – mimo odpowiedniej szerokości jezdni – pojazdy wjeżdżają na zielone torowisko i niszczą je. Aby nie dochodziło do takich przypadków, zapadła decyzja o wprowadzeniu separatorów oddzielających jezdnię od torów na wspomnianym łuku. Mają one powstrzymać kierowców przed wjazdem na trawę. Ich montaż przeprowadzony zostanie nocami, kiedy ruch na ulicy jest najmniejszy. Pierwsze roboty rozpoczną się w nocy z poniedziałku na wtorek (z 13 na 14 lutego) i prowadzone będą przez kilka kolejnych nocy.

Ponadto wspólnie z jednostkami miejskimi odpowiadającymi za organizację ruchu wprowadzone zostanie dodatkowe oznakowanie. Następnie zielone torowisko zostanie odtworzone i będzie można przeprowadzić procedurę odbiorów końcowych przebudowy ul. Wierzbięcice oraz ul. 28 Czerwca 1956 r.


Fontanna przy rynku Wildeckim zacznie działać na wiosnę

Poznańskie Inwestycje Miejskiej, przy współpracy z Radą Osiedla Wilda oraz Zarządem Zieleni Miejskiej, zmodernizowały także fontannę przy rynku Wildeckim. Rzeźba przedstawiająca chłopca pod wierzbą, z której korony spływa woda, znajduje się na skwerze u zbiegu ulic Wierzbięcice, 28 Czerwca 1956 r. oraz Czajczej. Fontanna powstała z inicjatywy rady osiedla w 2013 roku.

Dzięki przeprowadzonej modernizacji instalacji podziemnej, woda będzie przepływać w obiegu zamkniętym. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne i pozwala na oszczędność wody. Uruchomienie fontanny planowane jest na wiosnę.

źródło: UM Poznań (https://www.poznan.pl/) / PIM (https://pim.poznan.pl)