Formy Towarzyskie. Finał jesiennego festiwalu nad morzem z rzeźbami

Zakończenie pierwszej edycji – jednocześnie próby generalnej  festiwalu – odbędzie się w ostatni weekend listopada. Organizatorzy przygotowali z tej okazji warsztaty dźwiękowo-architektoniczne, a w niedzielę spacer po plaży w Orłowie i parku w Kolibkach, które w ostatnich miesiącach stały się scenerią sensorycznych i wizualnych form towarzyskich.

Formy Towarzyskie to wydarzenie wyjątkowe. W ramach festiwalu zaprojektowano trzy interaktywne formy przestrzenne: świetlną, dźwiękową i widokową. Organizatorzy tak rozłożyli instalacje, aby układały się w malowniczy spacerowy szlak, pozwalający na nowo odkryć urodę Orłowa. Dzięki organicznym kształtom, minimalistycznej formie i stonowanym barwom harmonijnie wtopią się w zastany krajobraz, przyczyniając się do estetyzacji przestrzeni publicznej. Nie będą konkurować z architekturą ani z naturalnym pięknem nadmorskich terenów, ale staną się swego rodzaju soczewką, pozwalającą docenić i dogłębniej poznać otoczenie. Interakcja pomiędzy odbiorcami a instalacjami opiera się na najprostszych gestach i aktywnościach, angażujących różne zmysły.

Pierwszym punktem na trasie będzie nieregularna, rozproszona forma świetlna, rozpięta pomiędzy drzewami na skraju parku, wskazująca i oświetlająca drogę na plażę. Instalacja będzie reagować na dźwięk i ruch zbliżających się do niej spacerowiczów, rozświetlając leśną ścieżkę.

instalacja świetlna

Miejsce dla formy dźwiękowej przewidziano na plaży. Rolą tej uformowanej na kształt wielkoskalowej muszli lub jaskini instalacji będzie kondensowanie dźwięków morskiego wybrzeża: szumu fal, krzyku mew, skrzypiącego piasku. Zachęcając do wsłuchania się w otoczenie, forma dźwiękowa pozwoli doświadczyć nadmorskiego „tu i teraz”, wyciszyć się i zrelaksować. Posłuży nie tylko do nasłuchiwania, ale także do zaznaczania swojej obecności w przestrzeni.

Ostatnia z festiwalowych instalacji – forma widokowa – zachęci do obserwacji i kontemplacji nadmorskich widoków. Dzięki specjalnej soczewce, umieszczona na podwyższeniu podłużna kapsuła umożliwi podziwianie detali krajobrazu w zupełnie nowych, niedostępnych na co dzień okolicznościach; bez względu na warunki atmosferyczne.

Szczegółowy harmonogram na stronie: www.formytowarzyskie.pl

Spacer szlakiem Form Towarzyskich: 24 listopada, niedziela, godz. 16:00 – 17:00 

Zapisy na warsztaty:

Wyobraźnia przestrzenna – rodzinne warsztaty architektoniczne: 23 listopada, sobota, godz. 12:00 – 15:00 -> http://bit.ly/fpwyobraznia

Słuchowisko – warsztaty tworzenia słuchaw: 24 listopada, niedziela, godz. 12:00 – 15:00 -> http://bit.ly/ftsluchowisko

Organizator: Fundacja Mozi, Partnerzy: Centrum Designu Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, tuBAZA. Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto Gdynia.

instalacja świetlna:

instalacja dźwiękowa:

instalacja widokowa:

źródło: materiały prasowe