Francja zakazała pakowania warzyw i owoców w plastik. Brawo!

Francja zakazała pakowania warzyw i owoców w plastik w ramach walki z nadmierną ilością plastiku i opakowań foliowych. Zakaz, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku obejmuje większość warzyw. Na “zakazanej” liście znalazły się między innymi pory, bakłażany, pomidory, jabłka, banany i pomarańcze. W 2026 roku zakaz ma obejmować wszystkie owoce. Wielkie brawa dla Francuzów!

Jak wskazują badania aż 37 procent wszystkich warzyw i owoców opakowywanych jest w plastikowe opakowania. W skali całego świata są to miliony ton plastiku i opakowań foliowych, które silnie oddziaływują na środowisko naturalne, a w szczególności na ekosystemy wodne, do których trafia spora część tych odpadów. Plastik, który rozkłada się często przez setki lat, początkowo ulega rozdrobnieniu na drobne cząstki tzw. mikroplastiku, który następnie zjadany jest przez zwierzęta. Naukowcy wskazują, że mikroplastik jest obecny wszędzie – od Antarktydy, po Arktykę. Znajdowano go w śniegu na szczycie Mount Everest, a także w najgłębszych miejscach oceanu. Mikroplasik wykryto także w żołądkach zwierząt, w tkankach roślin, a nawet w deszczu.

“Codziennie zużywamy skandaliczną ilość jednorazowych opakowań z plastiku. Ustawa o gospodarce w obiegu zamkniętym ma na celu ograniczenie ich zużycia i zastąpienia opakowaniami wielokrotnego użytku lub nadającymi się do recyklingu” – czytamy w oświadczeniu francuskiego Ministerstwa Środowiska.


Francja zakazała pakowania warzyw i owoców w plastik – co na to producenci? 
Francois Roch – prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców – podkreśla, że przejście z plastiku na tekturę będzie trudne do wprowadzenia w tak krótkim czasie.

“Ogólnie sprzedaż produktów luzem jest skomplikowana, ponieważ klienci dotykają owoce w sklepie, a ludzie nie chcą potem takich produktów” – komentuje.

Francja zakazała pakowania warzyw i owców w plastik w ramach wieloletniego programu mającego na celu stopniowe wycofanie tego tworzywa z obiegu. W 2021 r. we Francji zakazano już sprzedaży plastikowych słomek, kubków i sztućców oraz styropianowych pudełek na wynos. To dopiero początek walki Francuzów z plastikiem. Od 2022 r. w miastach mają stanąć publiczne krany z wodą pitną, aby ograniczyć kupowanie wody butelkowanej.

To może Cię zainteresować: 

– SZWEDZKI MARKET PAKUJE WARZYWA W PLASTIK. DLACZEGO? MAMY ODPOWIEDŹ RZECZNIKA
– ŻYWNOŚĆ PAKOWANA W LIŚCIE. PLASTIK IM NIE JEST POTRZEBNY.
– OWOCE I WARZYWA W POLSKICH SZKOŁACH PAKOWANE W PLASTIK. „MASAKRA!”

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Francja | Plastik  | Recykling | Zdrowie

źródło: www.national-geographic.pl