Francja zmienia prawo. Panele słoneczne na parkingach będą obowiązkowe

Nowe przepisy przyjęto w listopadzie. Każdy parking, który mieści co najmniej 80 samochodów będzie musiał mieć panele słoneczne. To element rozwoju odnawialnych źródeł energii, które mają wpłynąć na niższe ceny.

Nowe przepisy zostały przyjęte przez francuski Senat. Właściciele parkingów, których pojemność wynosi od 80 do 400 aut będą musieli zadbać o budowę instalacji fotowoltaicznych. Na dostosowanie się do nowego prawa zarządcy mają pięć lat (w przypadku mniejszych parkingów) lub trzy lata (w przypadku największych parkingów). Ustawa zakłada, że panele słoneczne mają pokryć przynajmniej połowę powierzchni parkingu.

Dzięki inwestycji w panele Francja ma zyskać nawet 11 gigawatów energii, czyli tyle, ile produkuje średnio 10 francuskich rektorów atomowych. W sumie we Francji pracuje obecnie 65 reaktorów, które produkują 61 gigawatów energii. Atom odpowiada za 70 proc. energii produkowanej we Francji.

Inwestycja w odnawialne źródła energii wpisuje się w politykę prezydenta Emmanuela Macrona, który kładzie nacisk na ich intensywny rozwój. Francuscy politycy analizują też możliwość budowy dużych farm słonecznych na pustych terenach w pobliżu pól uprawnych, lotnisk, autostrad i linii kolejowych.

Budowa paneli słonecznych na parkingach ma wiele plusów. Parkingi w miastach zajmują sporą powierzchnię, a instalacja ma stanowić ich “zadaszenie”. Panele osłonią samochody przed przegrzaniem oraz zmniejszą ryzyko powstawania miejskich wysp ciepła. Zebrana energia na parkingach mogłaby też służyć do ładowania samochodów elektrycznych.

źródło: Agence France-Presse

Czytaj też: Motoryzacja | Francja | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

fot. Flicker02, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły