Hotel Villa Theatro em Braga com Arquitectura Arquitectos Aliados e fotografias de Ivo Tavares Studio

Francuski szyk pod słońcem Portugalii. Przebudowa kamienicy w Bradze

Kompleksowa renowacja Villi Theatro Hotel położonej w jednym z Portugalskich miast – Bradze – została przeprowadzona przez Atelier Arquitectos Aliados. Oryginalna fasada budynku czerpie inspiracje z architektury francuskiej z początku XX wieku. Zarówno ta główna wizytówka historycznego obiektu, jak i inne elewacje oraz wnętrza odzyskały dawny blask i cieszą oko jak przed stu laty.

Budynek ten został pierwotnie zaprojektowany na początku XX wieku przez architekta Mourę Coutinho z myślą o umieszczeniu w nim m.in. piekarni w przyziemiu, a na wyższych kondygnacjach biur oraz mieszkań. Na przestrzeni lat pomieszczenia oraz sam budynek uległy przeobrażeniom, które zatarły pierwotny układ i charakter kamienicy. Na początku nowego stulecia firmie Arquitectos Aliados zlecono zaprojektowanie i koordynację kompleksowego remontu budynku, obejmującego modernizację wnętrz z docelowym przeznaczeniem ich na funkcje hotelowe, przy jednoczesnym zachowaniu komercyjnych lokali na parterze.


Oryginalna fasada, z dwoma wyraźnie asymetrycznymi dolnymi piętrami, kontrastującymi z symetrycznymi górnymi kondygnacjami, czerpie swoją koncepcję z architektury z początków XIX wieku oraz francuskiego stylu, którym zainspirował się architekt Moura Coutinho podczas swoich podróży nad Sekwanę. Godnymi uwagi elementami są cokół z lokalnego szarego granitu i płaskorzeźbiony fryz przedstawiający inspirowane sztuką sumeryjską skrzydlate postacie, a także korytarz prowadzący do sklepów i eleganckie drzwi wejściowe do budynku.

Na piętrze znajduje się efektowny wykusz oraz zespół trzech głęboko osadzonych łukowych okien. Powyżej zaprojektowano niemal gładką ścianę z dość prostą stolarką, a najwyższe piętro ozdobione jest półkolumnadą i lukarnami w stylu paryskim. Dach pokrywa klasyczna i popularna w Portugalii dachówka z terakoty, zamiast cynkowej okładziny stosowanej na dachach Paryża. Odcienie różu, szarości i bieli pierwotnego budynku zostały teraz zastąpione musztardową żółcią, kością słoniową i kremową bielą. Tylna elewacja zachowała swój symetryczny design a jednocześnie współczesny charakter, co widać także w kompozycji przestrzennej i funkcjonalnej wnętrz.

Ogółem w budynku zaprojektowano dziewięć mieszkań do krótkotrwałego zakwaterowania wraz z usługami i powierzchniami magazynowymi na parterze. Za wszelkie wyposażenie i umeblowanie także odpowiadała firma Arquitectos Aliados. Architekci zaproponowali nową klatkę schodową i windę (nieprzewidzianą w pierwotnym projekcie), duży hol zamiast pierwotnych dwóch małych oraz utworzenie tarasu na pierwszym piętrze poprzez niewielką modyfikację tylnej fasady.

Prace nad projektem i przebudową kamienicy w Bradze rozpoczęły się w 2016 r. i zakończyły w 2022 r., po trzech latach właściwych robót nadzorowanych przez zespół Arquitectos Aliados.

Nazwa projektu: Villa Theatro
Projekt oraz wnętrza: Arquitectos Aliados
Lokalizacja: Braga, Portugalia
Powierzchnia całkowita: 960 m kw.
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio

Czytaj też: Architektura | Portugalia | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły