Wieżowiec The Illinois to śmiały projekt z lat 50. XX wieku, który miał uczynić z Chicago miasto z najwyższym budynkiem na świecie. Projekt Franka Lloyda Wrighta nigdy nie został zrealizowany. Co ciekawe, sama konstrukcja budynku przypomina najwyższy dziś wieżowiec na świecie – Burj Khalifa, który ma 828 metrów wysokości.
Architekt Frank Lloyd Wright zaprezentował śmiałą koncepcję najwyższego budynku na świecie w 1956 roku. Projekt zakładał, że wysokościowiec miałby mieć 528 pięter. Architekt uważał, że możliwa jest budowa takiego budynku bazując na technologii dostępnej w latach 50. XX wieku. Krytycy pomysłu wskazywali na olbrzymie koszty i poddawali w wątpliwość wizję architekta. Ówcześnie najwyższym budynkiem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie był Empire State Building z 1931 roku, którego wysokość do najwyższego punktu wynosi 443 m.
Głównym materiałem, który miałby zostać wykorzystany do wzniesienia wysokościowca była stal. Ta jednak ma sporo wad. Jest to stosunkowo giętki materiał, co byłoby zauważalne na najwyższych kondygnacjach wieżowca. Ten podczas silnych wiatrów mógłby po prostu się przechylać. Architekt twierdził, że rozwiązaniem problemu byłoby umieszczenie przeciwwagi wewnątrz konstrukcji, takie rozwiązanie zastosowano w wieżowcu Taipei 101, który jednak zbudowany został niemal pięć dekad później.
Kolejnym problemem była komunikacja wewnątrz budynku. Jego użytkownicy musieliby korzystać z systemu wind, który na niższych piętrach zająłby niemal całą powierzchnię poziomu. W środku miałyby powstać tak zwane windy ekspresowe, które zatrzymywałyby się co kilka poziomów. Następnie użytkownicy danych segmentów korzystaliby z wind klasycznych.
Również kwestia bezpieczeństwa stawiała wiele znaków zapytania. Co w przypadku pożaru? Trudno sobie wyobrazić, aby osoby przebywające na najwyższych kondygnacjach musiałyby zbiegać na sam dół pokonując ponad kilometr wysokości.
Jeszcze jednym problemem było dostarczanie wody i odbieranie nieczystości. Dopiero kilkadziesiąt lat później opracowano sprawnie działający system obiegu zamkniętego. W latach 50. byłoby to kłopotliwe.
źródło: Frank Lloyd Wright Foundation
Czytaj też: Wieżowiec | Stany Zjednoczone | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie