fot. Wolfgang B. Kleiner, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Fuggerei – pierwsze na świecie osiedle socjalne ma 500 lat

Fuggerei to nazwa osiedla, które 500 lat temu zostało zbudowane w Augsburgu. Jego twórcą był Jakob Fugger, który ówcześnie nazywany był “Bogaczem”. Teraz o historii osiedla przypomina drewniana instalacja, którą zaprojektowali architekci z pracowni MVRDV.

Osiedle Fuggerei zaczęło powstawać w 1516 roku w części Augsburga, którą wcześniej od miasta wykupił Jakob Fugger. W nowych budynkach schronienie znaleźli rzemieślnicy wraz rodzinami, którzy nie z własnej winy popadli w długi. Co ciekawe, zasady przyjmowania tu nowych mieszkańców nie zmieniły się do dziś – w budynkach mogą mieszkać osoby urodzone w Augsburgu, które są katolikami i znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Ceglane osiedle składa się z 52 domów zbudowanych w stylu niemieckiego renesansu. Od godziny 22 do 6 rano teren osiedla jest zamykany dla osób trzecich. Budynki są dwupoziomowe. Na każdym poziomie mieszka jedna rodzina. Do mieszkań prowadzą osobne wejścia, a każdy z lokali składa się z trzech pokoi, kuchni i małego ogrodu lub poddasza. Średnio powierzchnia jednego mieszkania wynosi 60 m kw.

Ciekawostek związanych z osiedlem jest więcej. Każdy mieszkaniec może tu mieszkać dożywotnio, jednak bez prawa dziedziczenia. Roczna opłata za korzystanie z mieszkania wynosi 1 guldena reńskiego, co można przeliczyć na około 0,88 euro. Jednak lokatorzy muszą pamiętać o zasadach – mieszkańcy są zobowiązani do odmówienia trzech modlitw dziennie (Ojcze nasz, Wierzę w Boga, Zdrowaś Maryjo).

fot. Wolfgang B. Kleiner, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

W tym roku przypada 500. rocznica otwarcia osiedla. Z tej okazji architekci z pracowni MVRDV zaprojektowali specjalny pawilon, w którym organizowane są wydarzenia kulturalne.

W środku drewnianej konstrukcji znalazły się wizualizacje i plany dotyczące rozwoju Fuggerei w przyszłości. Projekt nazywa się NEXT500.

źródło: MVRDV, fot. Eckhart Matthaus

Czytaj też: Ciekawostki | Holandia | Historia | Cegła | whiteMAD na Instagramie