Futuria. Osiedle, jakiego jeszcze we Wrocławiu nie było.

Na wrocławskich Maślicach powstaje osiedle, jakiego w tej części miasta jeszcze nie było. Futurię, o której mowa, wyróżnia nowoczesna architektura, innowacyjne rozwiązania oraz prywatny park kieszonkowy, z placem zabaw i strefą wypoczynku dla mieszkańców. Inwestycja dewelopera PCG powstała w pracowni projektowej Q2Studio.

Osiedle przy ulicy Maślickiej to zespół trzech, czterokondygnacyjnych budynków zlokalizowanych w dzielnicy Wrocławia o kameralnym charakterze. Całości prac projektowych przyświecało poszukiwanie takiego rozwiązania, które pozwoli stworzyćatrakcyjną i zindywidualizowaną przestrzeń mieszkalną. W tym celu zaproponowano system powiązanych ze sobą przestrzeni prywatnych ogrodów i wewnętrznych alejek osiedla dających poczucie spójnego założenia osadzonego w zieleni.


Efektem prac architektów Q2Studio jest stworzenie trzech ułożonych prostopadle względem siebie brył powiązanych zagospodarowaniem terenu. Pomiędzy budynkami zaprojektowano zielone ogrody mieszkańców, a w części działki została wygospodarowana przestrzeń na park. Komunikacja kołowa została wprowadzona w możliwie minimalnym stopniu, co pozwoliło na wygospodarowanie wewnętrznej alei pieszej między budynkami.

Spokojny i sielankowy charakter osiedla został podkreślony również przez rozwiązania architektoniczne samych budynków. Ich białe bryły sprawiają wrażenie subtelnych i delikatnych. Gra pełnych i ażurowych elementów budynku buduje jego planowośći powoduje skojarzenia z lekką, wręcz parkową architekturą. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony poprzez zastosowane materiały – gładki biały tynk współgra z powierzchniami obłożonymi pionowymi, jasnymi żaluzjami, które zostały uwzględnione na całej wysokości inwestycji. Zwiewne bryły budynków zostały dodatkowo powiązane z otaczającą zielenią poprzez wspinający się po pionowych profilach bluszcz.

Południowa, docelowo frontowa, elewacja osiedla została wyposażona w dwie betonowe, rzeźbiarskie w swojej formie bramy nadające osiedlu charakter i podkreślające jego tożsamość. Szczytowe ściany budynków znajdujące się od tej strony również zostały potraktowane przez architektów w specjalny sposób. W tych najlepiej doświetlonych częściach budynków zaprojektowano przestronne, narożne mieszkania ze szklanymi witrynami wychodzącymi na duże, południowe balkony. Ich wschodnie i zachodnie ściany obudowano subtelnymi lamelami, nadając im w nocy charakteru letnich lampionów. Najwyżej położone mieszkania zostały wyposażone w schody zewnętrzne prowadzące na prywatne tarasy położone na dachu.

Pilczyckiego i Lasu Rędzińskiego, a także sąsiedztwo Odry, mają tworzyćniepowtarzalny klimat, który będzie sprzyjać wypoczynkowi przyszłych mieszkańców, a z kolei nowoczesna architektura uzupełniać przestrzeń, podkreślając wyjątkowy charakter wrocławskich Maślic.

materiały prasowe: http://q2studio.pl