Galeria Osobowości Warszawy to seria portretów znanych polskich artystów związanych z Warszawą, którą znaleźć można na Trasie Łazienkowskiej na wysokości Głównego Urzędu Statystycznego.
Galerię Osobowości Warszawy, którą stworzył Piotr Janowczyk odsłonięto w 2010 r. Złożyło się na nią 25 portretów wybitnych polskich artystów, pisarzy czy muzyków, których życie i twórczość związana była z Warszawą, m.in. Eugeniusza Bodo, Kazika Staszewskiego, Agnieszki Osieckiej czy Krystyny Jandy. Galeria Osobowości Warszawy po 10 latach obecności przy ruchliwej Trasie Łazienkowskiej pokryła się warstwą zanieczyszczeń, które powoli niszczyły dzieło Piotra Janowczyka.
Murale na przytwierdzone do muru kawałkach ocynkowanej blachy zdążyły wyblaknąć i pokryć się nieestetyczną warstwą pyły i spalin. Warszawski ZDM w porozumieniu z autorem postanowił odtworzyć portrety, by znów mogły cieszyć kierowców i pasażerów czekających na przystankach „GUS 05” i „GUS 06” w ciągu Trasy Łazienkowskiej.
„Aby portrety nie uległy znacznemu zniszczeniu, konieczna stała się ich renowacja. Zwrócił na to uwagę również autor dzieła, który w porozumieniu z nami dokonał w ostatni weekend renowacji murali. Wizerunki postaci zostały odrestaurowan i zainstalowane w uprzednio wyszorowanych wnękach. Twarze sportretowanych są teraz jak nowe i w pełni cieszą oczy tych, którzy na wysokości GUS-u czekają na autobus.” – czytamy na stronie ZDM Warszawa
Choć galeria powstała 10 lat temu, pomysł wykorzystania wnęk Trasy Łazienkowskiej w artystycznym celu padł na początku lat 80. Ponoć inicjatorem był sam Edward Gierek, który miał nakazać, by budowane ściany arterii przeznaczyć na galerię plakatu. Tak się jednak nie stało, a wnęki o rozmiarach 220 na 150 cm stały puste do końca pierwszej dekady XXI w.
W 2010 roku artysta i wykładowca Piotr Janowczyk realizujący w Polsce i Europie prace w nurcie muralistycznym zainicjował umieszczenie sylwetek związanych z Kulturą Warszawy XX w. Powstała wówczas seria wielkoformatowych portretów wybitnych przedstawicieli kultury Warszawy XX w. Ich wizerunki zainstalowane w ramach odbywającego się wówczas Festiwalu Street Art Doping stały się okazją do podkreślenia roli, jaką odegrali wybitni warszawscy artyści, których życie i twórczość związane były z Warszawą i wpłynęły nie tylko na dziedzictwo kulturalne XX-wiecznej stolicy, ale też rangę kultury polskiej na scenie europejskiej. W ciągu 10 lat istnienia wrosła ona na stałe w tkankę miejską i stała się rozpoznawalnym świadectwem dziedzictwa kulturalnego stolicy.W 2020 roku Fundacja Artystyczna PERFORM podjęła się projektu renowacji galerii polegającego na odtworzeniu wszystkich obrazów w wersji monochromatycznej. W galerii zostały też uzupełnione puste nisze, w których pojawiły się brakujące wizerunki oraz identyfikacja wizualna w postaci tablic informacyjnych.
Pośród wizerunków znaleźli się warszawscy literaci znani reżyserzy, aktorzy, poeci i muzycy działający w stolicy od czasów międzywojnia, przez okres PRL-u aż po lata 90-te XX wieku. Portrety malowane były na arkuszach blachy cynkowej.
Pośród sportretowanych znaleźli się Agnieszka Osiecka, Czesław Niemen, Leopold Tyrmand, Marek Hłasko, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Niemen, Witold Lutosławski, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, Zbigniew Zapasiewicz, Miron Białoszewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Holoubek, Stanisław Grzesiuk, Tadeusz Gajcy, Jerzy Waldorff, Stanisław Bareja, Kazik Staszewski, Krystyna Janda, Jan Łomnicki, Wojciech Młynarski, Marek Nowakowski, Tadeusz Konwicki, Barbara Bittnerówna, Grażyna Hase, Krystyna Krahelska. Galeria usytuowana jest przy al. Armii Ludowej na Trasie Łazienkowskiej poniżej GUS.
Kurator projektu: Piotr Janowczyk
Organizator projektu: Fundacja Artystyczna PERFORM www.perform.org.pl
Współfinansowanie: Miasto stołeczne Warszawa, Związek Artystów Scen Polskich ZASP
Czytaj też: Murale | Warszawa | Miasto | Metamorfoza | Renowacja | Sztuka
źródło: ZDM Warszawa
zdjęcia: ZDM Warszawa / Google Maps