Galeria Sztuki Luxe na wyspie Hajnan w Chinach

Galeria Sztuki Luxe znajduje się w Jiangdong w Haikou na wyspie Hainan. To skromny budynek częściowo zatopiony w ziemi, którego forma ma być hołdem oddanym przyrodzie.

Projekt budynku przygotowali architekci z pracowni 40 Studio. Gmach nie ma być wyłącznie muzeum sztuki. Architekci chcą, aby działał niczym dom kultury, aktywizował lokalnych artystów i pozytywnie wpływał na kulturę regionu. Galeria Sztuki Luxe znajduje się na wschodnim wybrzeżu Haikou, które charakteryzuje się bogatą roślinnością. Zaprojektowany gmach ma przypominać zielone atuty tej tropikalnej wyspy.

Budynek ma minimalistyczną formę. Poszczególne fragmenty w jednym miejscu majestatycznie wznoszą się nad ziemią, by w innym zupełnie zniknąć wśród zieleni. Galeria ma formę okręgu. Zewnętrzny krąg pokryty jest ziemią, natomiast wewnętrzny zbudowano ze szklaną fasadą. Obserwowany z wewnętrznej perspektywy zdaje się być “zamknięty” od otoczenia.


Ścieżka zwiedzania poprowadzona została wzdłuż ścian budynku i stopniowo prowadzi odwiedzających, którzy mogą odkrywać dynamiczne sceny tematyczne. Dekorację wnętrz galerii zaprojektował Song Zhen we współpracy z biurem Enjoy Design. Wnętrze budynku otwiera się na naturę, a okna kadrują widoki na tropikalne rośliny. Odwiedzający galerię mogą doświadczyć interakcji pomiędzy architekturą, naturą i sztuką.

Wnętrze wypełniają rzeźby: Zatrzymaj się, Śledź oraz Spójrz. Ich forma powstała na podstawie analizy ruchów człowieka.

Czytaj też: Historia | Ciekawostki | Chiny | whiteMAD na Instagramie

fot. Zhu Di @ SHADØO PLAY, He Chuan @Here Space, Here Architecture