Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku. Jest jak mały MSN

To nowe miejsce na kulturalnej mapie Rybnika. Galeria Sztuki Rzeczna to skromny, szary budynek, który stał się nowym domem dla sztuki. Jego projekt przygotował architekt Paweł Skóra.

Nowy budynek stanął w samym centrum miasta. Wewnątrz organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii. Kulturalna placówka organizuje też warsztaty edukacyjne.

Skromny budynek zaprojektował Paweł Skóra. Ze względu na intensywną zabudowę otoczenia, gmach jest bardzo prosty. Jego szara elewacja sprawia, że zdaje się wtapiać w otoczenie. Nowy budynek jest siedzibą Centrum Edukacji Artystycznej i Galerii Rzecznej.

Lokalizacja Galerii w samym centrum miasta Rybnika, sprawia, że staje się ona łatwo dostępna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Jest to jedyna tego typu przestrzeń w okolicy. Pomysł na to miejsce wziął się od ludzi, którzy w naszym mieście zajmują się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi. Budynek został zaprojektowany specjalnie z myślą o utworzeniu nowoczesnej instytucji, w której miejsce znajdą rzeźba, malarstwo, fotografia i inne rodzaje sztuki nowoczesnej – mówi Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika.

Budynek został zaprojektowany na prostym planie. Z każdej z czterech stron ma wejście, które prowadzi do hallu. W tym ostatnim dekoracyjną funkcję pełnią białe schody. W sumie budynek ma dwie kondygnacje i 10 m wysokości. Sufit wieńczy duży świetlik, który wpuszcza do środka naturalne światło.

Architekt stworzył symetryczny budynek o czytelnym układzie funkcjonalnym. Na dole powstała szatnia oraz kasa biletowa. Na parterze powstały też dwie mniejsze sale, w których można organizować szkolenia. Dzięki rozsuwanym ścianom mogą być połączone w jedną, większą.


Przestrzeń wystawowa zajmuje górną kondygnację. Pierwsza zorganizowana wystawa była poświęcona twórczości rzeźbiarza Adolfa Ryszki. Prezentowana jest też wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala, którą wcześniej mogli oglądać warszawiacy w tamtejszym Domu Spotkań z Historią.

Misja instytucji, skupia się na edukacji i rozwijaniu zainteresowań kulturowych i artystycznych wszystkich pokoleń mieszkańców Rybnika. Jednym z celów Galerii Rzecznej jest stworzenie platformy wymiany myśli między artystami a społeczeństwem, budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki i stworzenie miejsca, gdzie sztuka staje się żywą dyskusją, inspiracją i refleksją nad światem – podkreśla Nina Giba kierowniczka Galerii Rzeczna.

Wcześniej w Rybniku brakowało miejsca z nowoczesną przestrzenią wystawienniczą. Galeria Rzeczna zapełnia tą lukę i umożliwia mieszkańcom kontakt ze sztuką.

zdjęcia: Marcin Giba

źródło: Galeria Sztuki Rzeczna (https://galeriarzeczna.pl)

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Beton | Minimalizm | Rybnik  | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły