Galeria sztuki w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) znajduje się w centrum nowego placu publicznego, w pobliżu meandrującego brzegu rzeki. Budynek z bezpośrednim dostępem do wody, to co prawda tylko koncepcja, jednak jest na tyle ciekawy, że warto go pokazać. A nuż znajdzie się zainteresowany inwestor, który postanowi wybudować obiekt.
Budynek to nie tylko kawał dobrej architektury, ale także symboliczne nawiązanie do historii i tradycji regionu. W przeszłości okolica znana była z górnictwa i hutnictwa. Stąd wziął się zaproponowany kształt bryły, a także materiał pokrywający elewacje. Cylindryczne formy mają nawiązywać do szybów górniczych i kominów elektrowni. Miedziane segmenty w kształcie kół pokrywające elewacje to bezpośrednie odniesienie do wydobywanych w tym regionie surowców. Co więcej, wytłoczone, miedziane panele poruszają się na wietrze, co sprawia, że budynek “faluje” na wietrze, a jego bryła jest bardziej dynamiczna.
Galeria sztuki w Bańskiej Bystrzycy to również wnętrze. Prostota i subtelność cylindrycznych przestrzeni wystawowych zwiększają możliwości estetyczne dzieł sztuki. Świetliki wpuszczają rozproszone, miękkie światło do przestrzeni wystawowych, wspierane przez boczne otwory w dolnych pomieszczeniach. Poszczególne przestrzenie połączone są nieregularnymi przejściami, które nadają całej przestrzeni lekkości. Łączna powierzchnia użytkowa galerii wynosi 660 metrów kwadratowych.
O pracowni:
CHYBIK + KRISTOF to biuro architektoniczno-urbanistyczne założone w 2010 roku przez Ondreja Chybika i Michała Kristofa. Pracownia współpracuje z ponad 50 międzynarodowymi członkami zespołu i biurami w Pradze, Brnie i Bratysławie. Uwzględniając lokalną historię i specyfikę środowiskową, studio pracuje nad wieloma projektami, począwszy od urbanistyki, a skończywszy na budynkach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych. Najnowszeprojekty obejmują czeski pawilon na Expo 2015 (Mediolan, Włochy), winiarnię Lahofer (Republika Czeska), dworzec autobusowy Zvonarka (CZ), czy Multipuropose Arena w Jihlava (CZ). Studio zostało uhonorowane wieloma nagrodami, w tymnagrodą Design Vanguard 2019, przyznawanąprzezArchitectural Record, a ostatnio znalazło się wśród 40 zdobywców nagrody Under 40 przyznanej przez European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies.
Warto dodać, że to nie jedyny projekt pracowni CHYBIK + KRISTOF. Niedawno opisywaliśmy inne ich dzieło Ostrawa Tower, czyli najwyższy wieżowiec, który powstanie w Czechach. Więcej na temat wieżowca przeczytacie TUTAJ.
źródło: CHYBIK + KRISTOF / chybik-kristof.com
wizualizacje: Monolot / https://monolot.studio/en/