Galeria sztuki w Chinach. Sam budynek wygląda jak dzieło sztuki!

Chiny od lat pretendują do miana stolicy najlepszych projektów architektonicznych, które charakteryzuje nie tylko rozmach, ale także styl i funkcjonalność. Opisywana przez nas galeria sztuki w Chinach powstała w mieście Tiencin, które leży między Pekinem, a zatoką Bohai. 

The Wave, bo tak nazwana została galeria sztuki w Chinach zaprojektowana została przez architektów z szanghajskiej pracowni Lacime Architects. Mierzący ponad 3560 metrów kwadratowych obiekt powstał nad samym brzegiem zatoki w mieście Tiencin. To właśnie zatoka wpłynęła na wygląd galerii The Wave, bowiem kształt jej bryły ma odnosić się do fal na wodzie. Efekt fal morskich udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu 13.000 aluminiowych płytek, które nakładając się na siebie i odbijając w nieregularny sposób promienie słoneczne imitują fale.

“Cały budynek przypomina falę, aby stworzyć dialog między budynkiem a naturą. Dzięki temu budynek stał się symboliczną egzystencją, w której morze i ziemia łączą się ze sobą. W tej przestrzeni, ludzie, morze, powietrze i słońce ustanawiają bliższe połączenie” – wyjaśniają przedstawiciele pracowni Lacime Architects


Charakterystyczna forma w kształcie litery Y (widok boczny) wystaje z dwupoziomowego cokołu otoczonego płytkim basenem. Architekci stworzyli centralnie osadzony rdzeń betonowy, z którego rozchodzi się sieć kratownic, by uniknąć słupów wewnątrz budynku. Miało to na celu nadanie wnętrzom jak największej przestrzeni.

Obok głównej bryły budynku w kształcie litery Y powstały również dwa niezależne pawilony wystawiennicze, w których organizowane będą mniejsze wydarzenia.

Czytaj też: Minimalizm | Technologia | Kultura | Sztuka | Wnętrza | Architektura | Chiny | Muzeum

źródło: www.lacime-sh.com