Galeria Ukraińska na wiadukcie przy Dworcu Gdańskim w Warszawie

Galeria Ukraińska znajduje się na Żoliborzu w Warszawie. Można ją zobaczyć na ścianach wiaduktu przy Dworcu Gdańskim.

Seria murali przy Dworcu Gdańskim zaczęła powstawać w 2018 roku, dzięki artystom związanym z 3Fala.art.pl. Projekt zrealizowany został przez Fundację KLAMRA przy współpracy z Fundacją Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI oraz Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Streetartowa Galeria  Ukraińska otwarta została w 2018 roku w 27. rocznicę niepodległości Ukrainy.

Naszym celem jest przedstawienie podobieństw kultur i tradycji Polskich i Ukrainy – dlatego w naszym projekcie łączymy w tle ukraińskie Petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty Polskiej Ceramiki Bolesławskiej. Na pierwszym planie zostaną przedstawione różne osoby w tradycyjnych ukraińskich strojach m. in.: aktor Andrzej Seweryn, aktorka Joanna Jabłczyńska oraz dziennikarka Aleksandra Kutz – pisze na swojej stronie Fundacja KLAMRA.


Do projektu zaproszono artystów zarówno z Polski jak i Ukrainy. Wśród nich są: Svitlana Bezkorovaina, Ivanka Berchak, Karolina Bajka, Barbara Poniatowska, Maciej Szymonowicz KAMERSKI, Dariusz Paczkowski. Część szablonów potrzebnych do stworzenia murali powstało w ramach warsztatów, w których wzięły udział Polki i Ukrainki.

Jeden z murali przedstawiający czarnobiałe miasta zaprojektował Jarek Malicki. Artysta wystawił swoją pracę wykonaną farbami temperowymi na aukcję. Licytacja trwa do końca niedzieli 6 marca. Więcej szczegółów TUTAJ.

Czytaj też: Murale | Warszawa | Sztuka | Kultura | #SolidaritywithUkraine | Ukraina

źródło: Fundacja KLAMRA

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły