Galeria Zachęta za darmo udostępnia kultowe plakaty! Galeria Zachęta to jedna z najważniejszych galerii sztuki w Polsce. Historia Zachęty sięga 1860, kiedy w Królestwie Polskim powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Gmach Zachęty (zwany też Pałacem Zachęty) był świadkiem wielu wydarzeń zarówno kulturowych, jak i historycznych. To w jego murach odbywały się najważniejsze wystawy, spotkania wybitnych twórców, artystów i intelektualistów z różnych okresów. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta nie stoi jednak w miejscu i wciąż dopasowuje się do potrzeb i wymagań wynikających ze specyfiki współczesnego świata. Przykładem takiego działania jest udostępnienie – i to całkowicie za darmo – plakatów wszystkich swoich wystaw realizowanych od lat 50. ubiegłego wieku! Jak je zdobyć? Przeczytajcie!
Działania Zachęty związane z promocją kultury i sztuki polegają na udostępnieniu cyfrowych wersji wszystkich plakatów, które promowały wystawy aż od lat 50. ubiegłego wieku. Prace mogą zostać pobrane bezpośrednio ze strony internetowej galerii. Wybór jest olbrzymi, podobnie jak i zakres tematyczny i stylistyczny udostępnionych prac. Wśród udostępnionych prac znaleźć można plakat autorstwa Jan Bokiewicza i Wojciech Freudenreicha z 2000 roku promujący wystawę dzieł Edwarda Dwurnika, czy plakat wystawy Yayoi Kusamy, który zaprojektował w 2004 roku Grzegorz Laszuk. W kolekcji znaleźć można również mnóstwo perełek sprzed dekad. Tu jako przykład można podać plakat z 1968 roku zapraszający na wystawę współczesnego malarstwa francuskiego
Krok po kroku – jak pobrać cyfrowy plakat z Zachęty?
W celu pobrania cyfrowego plakatu z Galerii Zachęta należy wejść na stronę https://zacheta.art.pl, a następnie wejść w zakładkę „Mediateka i Publikacje” znajdującą się w MENU górnym strony. Po wejściu do zakładki „Mediateka i Publikacje”, filtrujemy stronę poprzez RODZAJ, w którym wybieramy wyłącznie plakaty.
Plakaty domyślnie są posortowane w kolejności alfabetycznej. Można jednak sortować je również po dacie powstania, co ułatwia znalezienie plakatów z archiwalnych wystaw. Wszystkie plakaty udostępnione zostały na bazie licencji CC (Creative Commons, uznanie autorstwa).
źródło: https://zacheta.art.pl
Czytaj też: Malarstwo | Sztuka | Warszawa | Edukacja | Muzeum | whiteMAD na Instagramie