wiaty przystankowe

Gdańsk chce obsadzać wiaty przystankowe zielenią. Pierwsza jest już gotowa

Wiaty przystankowe w Gdańsku mają być pokryte roślinami. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zrealizował pilotażowy projekt, w ramach którego wokół jednej wiaty posadzono krzewy i bluszcz. Jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom w podobny sposób zmienione zostaną inne wiaty w mieście.

Rośliny posadzone zostały przy wiacie na Podwalu Przedmiejskim na przystanku “Chmielna”. Wokół wiaty posadzono krzewy berberysu i irgi, do tego pnącza bluszczu. Podczas prac konieczne było odpowiednie przygotowanie terenu. Do tylnej części wiaty zamontowano ożebrowanie, które stanowić będzie podporę dla roślin pnących. Rozwiązanie nie narusza konstrukcji wiaty, ani nie wpływa na obciążenie jej dachu. Ponadto rozbrukowana została nawierzchnia chodnika wokół wiaty, co pozwoliło na założenie w tym miejscu rabaty. Kolejnym etapem była wymiana dotychczasowego podłoża na ziemię urodzajną wzbogaconą o hydrożel, który zapewni roślinom nawodnienie w okresie niedoboru wód opadowych.

Na powstałych rabatach posadzone zostały krzewy – berberys i irga, zaś na tylnej części wiaty bluszcz. To rośliny, które przez większą część roku pozostają zielone i dobrze znoszą trudne warunki do rozwoju – bliskość ulicy o dużym natężeniu ruchu. Dodatkowo powierzchnię rabat wyłożono żwirem płukanym, który ograniczy rozrost chwastów i zmniejszy parowanie wody z gleby. W celu ochrony roślin przed zanieczyszczeniami z jezdni do istniejącego ogrodzenia przystanku zamontowane zostały dodatkowe osłony z pleksi. Posadzone rośliny będą regularnie pielęgnowane, a do mycia wiaty przystankowej nie będą używane środki chemiczne.

wiaty przystankowe


Obsadzona zielenią wiata na przystanku przy Podwalu Przedmiejskim jest projektem pilotażowym. Wpływ na jego kontynuację będzie miał przede wszystkim efekt przeprowadzonych nasadzeń, a także odbiór osób korzystających z przystanku. Jeśli przygotowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni projekt spodoba się mieszkańcom, niewykluczone że podobnie „zazielenią” się także inne wiaty przystankowe.

Czytaj też: Gdańsk | Komunikacja miejska | Meble miejskie | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni