Gdańsk: owce wrzosówki “koszą” trawę w parku

To pilotażowy projekt. Owce wrzosówki dbają o bioróżnorodność terenu parku nad Opływem Motławy. Zwierzęta pracują pod okiem swojego opiekuna – bacy Tymoteusza Hagno. Ich pracę można śledzić dzięki transmisji na żywo.

Jest ich piętnaście. Owce wrzosówki uczestniczą w projekcie “Opływ na wypasie”, w ramach którego będą pielęgnować zielony teren nad Opływem Motławy. Wrzosówki należą do najstarszych rodzimych ras owiec w Polsce. W Gdańsku pojawią się w tym roku po raz pierwszy. Wypas owiec pozwoli na spowolnienie procesów odrastania wysokich roślin – będzie mniej chwastów.

Wypas owiec to ekologiczny sposób na utrzymanie terenów zielonych. Owce w roli naturalnych kosiarek stają się coraz popularniejsze w Polsce oraz za granicą. „Pracowały” między innymi na lotnisku w belgijskim Zaventem czy w największym parku w Madrycie. Teraz zagościły także w Gdańsku – czytamy wypowiedź Michała Szymańskiego, zastępcy dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej opublikowaną na stronie gdansk.pl.

Korzystanie z pomocy owiec przy pielęgnacji zieleni ma sporo plusów. Wśród nich są zapobieganie przeżyźnieniu siedliska, kruszenie i łamanie suchych fragmentów roślin zapobiega tworzeniu się zwartej ściółki, która uniemożliwiłaby rozwój i wzrost roślinności kserotermicznej. Dodatkowo zgryzanie roślin przyczynia się do powstrzymania rozwoju siewek niepożądanych gatunków. Wpuszczenie stada na tereny zielone poprawi jakość gleby – owce są źródłem naturalnego nawozu.


Pasą się na terenie zagrodzonym. W miarę postępów prac uroczych „kosiarek” ogrodzenie będzie przenoszone. Przed niekorzystną pogodą zwierzęta mogą się schronić pod przygotowaną dla nich wiatą. Zamontowaliśmy także paśnik, poidło oraz lizawki solne. Przez cały okres wypasu wrzosówki są objęte opieką weterynaryjną. Zwierząt oraz owczej infrastruktury stale dogląda oddelegowany pracownik, a na terenie pastwiska zamontowany został monitoring – mówi Michał Szymański.

Projekt “Opływ na wypasie” jest pierwszym tego typu projektem, który realizowany jest w Gdańsku. Jeśli zakończy się sukcesem miasto nie wyklucza, że owce będą wpuszczane na kolejne tereny. Pilotażowy projekt będzie trwać do końca października.

PS pracę owiec można podglądać na żywo w serwisie YouTube klikając TUTAJ.

fot. Dominik Paszlinski / gdansk.pl

Czytaj też: Ciekawostki | Zwierzęta | Gdańsk | Ekologia | whiteMAD na Instagramie