rotunda palmiarni
wiz. RYSY Architekci

Gdańsk: rotunda palmiarni niemal gotowa! [WIEŚCI Z BUDOWY]

Trwa renowacja palmiarni w Gdańsku, charakterystyczna rotunda jest już niemal cała oszklona. Projekt przebudowy obiektu przygotowali architekci z pracowni RYSY.

Prace na terenie budowy palmiarni w Gdańsku dobiegają końca. Szklane elementy rotundy są już niemal gotowe. Do położenia zostało jeszcze kilka szklanych płyt na kopule rotundy. Inwestycja powinna się zakończyć we wrześniu tego roku.

Palmiarnia jest elementem Parku Oliwskiego. Jej modernizacja była konieczna. Dotychczasową rotundę trzeba było rozebrać, ponieważ stała się zbyt ciasna dla rosnących w niej drzew – przede wszystkim dla ponad 180-letniego daktylowca, który przebił szklany dach w dotychczasowym budynku.

Obecnie trwają prace przy szkleniu kopuły rotundy. Do tego obiektu docelowo będzie wchodzić się przez modernizowaną obecnie oranżerię. Z uwagi na to, że oba budynki są połączone, pełne udostępnienie szklanej rotundy możliwe będzie dopiero po zakończeniu prac modernizacyjnych w oranżerii, które planowane jest pod koniec 2021 roku. Niemniej jednak, po zakończeniu szklenia i wykonaniu fugowania obiektu ogrodzenie terenu budowy zostanie przesunięte tak, aby umożliwić odwiedzającym oglądanie palmiarni z bliska – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

Projekt przebudowy przygotowali RYSY Architekci. Nowy budynek ma formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy – 202,5 m kw, a kubatura – 4286,42 m sześć. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

rotunda palmiarni
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm. Drzewa te dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów. Nowa rotunda przewidziana jest na 24,1 metra, a po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego, to będzie nawet 25 metrów. To tyle, na ile pozwala miejscowy plan zagospodarowania, i zarazem o trzy metry wyżej niż mogą mieć najwyższe okazy palm. Rozpoczęły się też prace remontowe w budynku oranżerii. Trwa demontaż starego dachu i stropu obiektu. Prowadzone są również prace przy elewacji oranżerii, gdzie skuto stare tynki. Wyburzona została też tzw. przybudówka.

Budynek gdańskiej palmiarni położony jest w południowej części parku. Już w 1734 r. istniał tu budynek oranżerii. W latach 1899-1929 w pobliżu starej oranżerii utworzono alpinarium z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano na cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 r. na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.

RYSY Architekci –  pracownia projektowa założona przez Rafała Sieraczyńskiego. Tak piszą o sobie architekci: “Architekturę rozumiemy jako innowacyjną interdyscyplinarną odpowiedź projektową na aktualne potrzeby szeroko zdefiniowanego użytkownika. Zainteresowanie naszej pracowni czynnikiem społecznymi i jego wzajemnym oddziaływaniem na architekturę prowadzi nas do ciągłego poszerzania działalności o nowe obszary. Szerokie spektrum realizowanych obiektów użyteczności publicznej i poziom skomplikowania zadania generuje interdyscyplinarność naszego zespołu projektowego”.

Czytaj też: Gdańsk | Ekologia | Zieleń | Szkło

źródło: UM Gdańsk