Budynek przy ul. Chmielnej 74/76 w Gdańsku ma zostać przebudowany. Powodem jest plan Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który chce w ceglanym gmachu ulokować siedziby kilku instutucji.
Ceglany gmach w centrum Gdańska zbudowany został w latach 50. i 60. XX wieku. Początkowo działała w nim hurtownia mebli i inne podmioty podlegające Ministerstwu Przemysłu Lekkiego. W latach 90. znajdował się tam między innymi salon meblowy oraz archiwum Stoczni Gdynia. Ostatecznie rok temu Minister Inwestycji i Rozwoju przekazał gmach w trwały zarząd do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Ten ostatni planuje przebudować obiekt w taki sposób, aby mógł pomieścić pracowników trzech instytucji – Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków.
Wymienione instytucje obecnie działają w różnych punktach miasta. O ile za zasadne można uznać zebranie ich pod jednym dachem, to wątpliwości pojawiają się w chwili, kiedy zobaczyliśmy wizualizacje przebudowy gmachu.
Postępowanie na wykonanie prac projektowych dla budynku przy ul. Chmielnej rozstrzygnięte zostało w styczniu 2019 r. Zwyciężyło w nim Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW Włodzimierz Kaniewski z Włocławka. Według koncepcji rozebrana ma zostać parterowa przybudówka, w jej miejscu ma powstać obiekt o wysokości czterech kondygnacji. Nadbudowana ma być część północno-wschodnia, która powiększona zostanie o jedną kondygnację. Dodatkowo projekt przewiduje remont zachowanych elewacji, dachu, termomodernizację budynku w starej i nowej części. Całość prac pochłonąć ma ponad 30 milionów złotych. Przebudowa ma trwać dwa lata.
Gmach nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jednak patrząc na wizualizacje zadajemy sobie pytanie o sensowność przebudowy ceglanego obiektu w formie przypominającej styl postmodernizmu. Proponowana szklana elewacja jest ciężka w odbiorze i niepotrzebnie zakrywa cegłę. Jak oceniacie proponowane zmiany?
źródło: materiały prasowe