Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wrzucił pierwszą transzę nakrętek (fot. Natalia Kłopotek-Główczewska, źródło: pomorskie.eu)

Gdańsk: ustawili wielkie serce, do którego zbierają wyrzucone zakrętki

Wygląda jak ogromny czerwony kosz. Gdańsk zyskał nietypową konstrukcję na zakrętki, która stanęła przed budynkiem urzędu marszałkowskiego. Do ogromnego serca można wrzucać plastikowe części. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na pomoc sprzętu do rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci. 

Czerwone serce w Gdańsku to nie jest tymczasowa konstrukcja na walentynki.  Kosz wykonany jest z metalu i ma ponad 1,5 metra wysokości. Wewnątrz może pomieścić aż 150 kg surowca. Idea jest taka, że kiedy kosz wypełni się zakrętkami, jego zawartość zostanie sprzedana firmom zajmującym się recyklingiem. Za uzyskane w ten sposób pieniądze zostanie kupiony sprzęt do rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci.

Od kilku lat pracownicy naszego urzędu zbierają nakrętki dla niepełnosprawnego od urodzenia, 10-letniego Arturka. Dzięki temu u chłopca nastąpiła znaczna poprawa w zakresie sprawności ruchowej – mówi inicjatorka akcji Agnieszka Zabłocka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wrzucił pierwszą transzę nakrętek (fot. Natalia Kłopotek-Główczewska, źródło: pomorskie.eu)

Pojemnik na zakrętki będzie stać tutaj aż do odwołania akcji. Do środka można wrzuca wszystkie plastikowe zakrętki, bez ograniczeń co do koloru i kształtu. W pojemniku można więc zostawić nie tylko zakrętki po napojach, ale też po chemii gospodarczej, płynach do zmywania, kosmetykach. Najlepiej, jeśli na takich zakrętkach są symbole „5”, „05” bądź logo trójkąta ze strzałek. Część plastikowych zakrętek nie posiada żadnych oznaczeń, ale nimi także można napełnić metalowe serce. Ważne jest, by do zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów.

Metalowe serce na zakrętki zostało zakupiony przez UMWP na prośbę Forum Integracji Samorządowej – stowarzyszenia, które powstało z inicjatywy pracowników UMWP. Wcześniej członkowie stowarzyszenia przeprowadzili akcję sadzenia lasu i sprzątania innego.

Czytaj też: Gdańsk | Miasto | Ciekawostki

Gdańsk zakrętki
Gdańsk: kosz na zakrętki (fot. Natalia Kłopotek-Główczewska, pomorskie.eu)

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego (pomorskie.eu)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły