Skwer Gyddanyzc

Gdańsk: wykorzystali stare deski, by upiększyć Skwer Gyddanyzc

Ogrodniczki z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku stworzyły nową roślinną aranżację. Metamorfozę przeszedł Skwer Gyddanyzc, na którym pojawiło się 400 roślin.

Rośliny ustawiono w skrzyniach na Skwerze Gyddanyzc. Nazwano go na cześć najstarszej znanej formy zapisu nazwy miasta Gdańsk. Roślinna instalacja znajduje się w czterech skrzyniach, które wykonano z desek pochodzących z tarasów użytkowanych podczas ubiegłorocznego Jarmarku św. Dominika. Surowiec podarowały miastu Międzynarodowe Targi Gdańskie. 

Dwie skrzynie ustawione po przekątnej zdobią kompozycje w kolorach czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Tworzą je m.in. trytomy, liliowce i krokosmie. W pozostałych dwóch skrzyniach dominują kolory niebieski, biały, fioletowy i różowy – to za sprawą obecności jeżówek, ostóżek, naparstnic oraz kocimiętek. Wykłoszone trawy i rozłożyste baldachy kopru oraz aminu nadają aranżacji lekkości. Większość roślin składających się na kompozycję jest miododajna, zamontowano tu więc także osiem domków dla owadów.

Skwer Gyddanyzc


Skwer Gyddanyzc ma być atrakcyjny cały rok. Posadzone w skrzyniach byliny wieloletnie będą rozkwitać od wiosny do późnej jesieni, ich przekwitłe kwiatostany będą stanowiły również dekorację zimą.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Gdańsk | Ciekawostki

źródło: UM Gdańsk