Gdańsk: artyści zaproszeni do stworzenia nowych miejskich pamiątek

Nowe pamiątki stworzyło pięcioro gdańskich artystów – grafików, ilustratorów i muzyków. Ich zadaniem było stworzenie przedmiotów kojarzących się z Gdańskiem i Trójmiastem, które będą po prostu ładne. Nowe gadżety trafiły już do sprzedaży.

Pomysł stworzenia nowych pamiątek to inicjatywa Natalii Koralewskiej i Jakuba Knera z Fundacji Palma. Celem było powstanie pamiątek, które nie tylko będą przywoływać miłe wspomnienia z podróży, ale też pozwolą na eksponowanie ich w domu. To alternatywa dla często kiczowatych gadżetów, z którymi wprawdzie można wiązać miłe wspomnienia, ale najczęściej nie pasują do współczesnych wnętrz. Działacze fundacji wskazują tutaj na przykład na pamiątek z Zakopanego.

Wychodzimy poza Wrzeszcz. Otworzyliśmy internetowy sklep Zatoka, w którym chcemy prezentować pamiątki stworzone przez trójmiejskich artystów. Ale takie, które mają być czymś więcej, niż tylko przedmiotami – mówi Jakub Knera.


Do projektu zaprosili pięcioro młodych artystów z Gdańska: ilustratorkę Annę Lubińską, grafika Maćka Salomona, muzyka Marcina Dymitera, artystkę wizualną Annę Witkowską i projektanta Michała Pecko. Taki wybór gwarantował oryginalność i niepowtarzalność konceptu. W efekcie powstały: pocztówka z wizerunkiem jednej z ikon modernistycznej gdańskiej architektury, które namalował Michał Pecko. Fani architektury mają więc do wyboru kartkę z pawilonem meblowym LOT, budynkiem Teatru Wybrzeże, Halę widowiskowo-sportową Olivia i wieżowiec Olimp.

Powstały też skarpetki z motywem trójzębu Neptuna i ryb. To projekt Anny Witkowskiej. Dodatkowo do wyboru są portrety słynnych mieszkańców Gdańska – Jana Heweliusza, Sat-Okha czy Artura Shopenhauera. Te ostatnie stworzyła Ania Lubińska. Wśród designerskich pamiątek znalazły się też podstawki w postaci kafli z błękitnymi ilustracjami Maćka Salomona. Dla fanów dźwięków przygotowano płytę z nagraniem szumu fal Bałtyku. Płytę przygotował twórca nagrań terenowych Marcin Dymiter. Ceny nowych pamiątek zaczynają się już od 25 zł.

Czytaj też: Gdańsk | Podróże | Sztuka | Kultura

zdjęcia: Daria Szczygieł (źródło UM Gdańsk)