Gdańsk: zniknie budynek LOT-u. Wiemy, co powstanie w jego miejscu

Kultowy budynek LOT-u przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku zostanie rozebrany. Inwestor zorganizował konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną budynku, który stanie w jego miejscu. Do dalszych rozmów zaproszono gdańską pracownię KD Kozikowski Design.

W zorganizowanym przez inwestora konkursie na projekt nowego budynku wzięło udział kilka pracowni architektonicznych. W konkursie nie przyznano pierwszej nagrody, do dalszych prac inwestor zaprosił laureata drugiego miejsca, architektów z pracowni KD Kozikowski Design.

Co ciekawe, konkurs architektoniczny przeprowadzono we współpracy z Oddziałem “Wybrzeże” Stowarzyszenia Architektów Polskich.

W zaprojektowanym budynku znaleźć się ma hotel, powierzchnie biurowe oraz niewielki pasaż handlowo-usługowy. Projektanci chcieli, aby obiekt widziany od strony Wałów Jagiellońskich lekko szokował, dlatego zaproponowali typową dla biurowców architekturę, która dzięki wykorzystaniu cegły nawiązuje do zabudowy okolicy.

Od strony Targu Węglowego bryła jest bardziej regularna, wykorzystano w niej materiały zastosowane w okolicznych budynkach czyli piaskowiec i cegłę – powiedział Dziennikowi Bałtyckiemu architekt Krzysztof Cichon z pracowni Kozikowski Design.

Budynek LOT-u zostanie rozebrany do końca 2018 r. Nowy gmach pojawi się w tym miejscu najwcześniej pod koniec 2020 r.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły