Gdańska ławeczka plażowa

Gdańska ławeczka plażowa. Jury wybrało zwycięski projekt

Poznaliśmy wyniki konkursu “Gdańska ławeczka plażowa”. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez Weronikę Górną.

Organizatorem konkursu jest Gdański Ośrodek Sportu. Swoje propozycje przygotowali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Celem było zaprojektowanie uniwersalnego mebla, które będzie mogło stanąć nie tylko w najpopularniejszych częściach gdańskich plaż, ale też na tych mniej uczęszczanych.

Konkurs był reakcją na potrzebę montażu ławek na plażach zasygnalizowaną przez mieszkańców Gdańska. Interpelację w tej sprawie wystosowała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, która objęła patronatem konkurs zorganizowany przez Gdański Ośrodek Sportu, administrujący gdańskimi plażami. Po stronie Akademii Sztuk Pięknych koordynatorem został prof. ASP dr. hab. Marek Jóźwicki, kierownik Pracowni Mebla Seryjnego gdańskiej uczelni.

Zadanie wykonania prototypu ławeczki zaproponowano studentom studiów II stopnia gdańskiej ASP, którzy uczestniczą aktualnie w kursie Pracowni Mebla Seryjnego. Przystąpiło do niego sześć studentek: Weronika Górna, Sonia Kiczko, Amanda Kwidzyńska, Anna Neubauer, Natalia Rogowska, Justyna Warchoł.

Pod koniec lutego w Ergo Arenie autorki ławeczek zaprezentowały swoje projekty. Po prezentacji sześć prototypów poddano ocenie komisji konkursowej pod przewodnictwem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej RMG. W składzie komisji znaleźli się: dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu Leszek Paszkowski, przedstawiciel Urzędu Morskiego w Gdańsku Marian Świeczkowski oraz prof. Marek Jóźwicki. Pisaliśmy o tym w artykule TUTAJ. Zamieściliśmy wtedy sondę, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się, co o projektach myślą czytelnicy whiteMAD. W naszej sondzie propozycja Weroniki Górnej zyskała najsłabsze poparcie zdobywając 3 proc. głosów (dane z 20 marca 2021 r.).

Jury inaczej niż czytelnicy whiteMAD uznali, że najlepszy projekt przygotowała właśnie Weronika Górna. Jurorzy podejmując decyzję brali pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny, ale także praktyczny zaprezentowanych prac i możliwość wyprodukowania ławeczek w skali seryjnej.

Drugie miejsce zdobył projekt Amandy Kwidzyńskiej, a trzecie miejsce zdobyła Natalia Rogowska.

Realizacją projektu, czyli oddaniem najciekawszych projektów do użytku na plażach Kąpielisk Morskich w Gdańsku, zajmie się Gdański Ośrodek Sportu. Czy ławki pojawią się na plażach? Jak czytamy w wydanym komunikacje “realizacja będzie uzależniona od możliwości technicznych oraz finansowych”.

Czytaj też: Meble miejskieGdańsk | Polscy projektanci | Drewno

źródło: UM Gdańsk